Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Care este termenul de acordare a ajutorului de deces?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Care este termenul de acordare a ajutorului de deces?

Buna ziua! Doresc sa aflu care este termenul de acordare a ajutorului de deces...??. Mentionez ca, tatal meu a decedat in urma cu 7 ani si jumatate, nu avea calitatea de pensionar si nici asigurat, motiv pentru care nu am solicitat ajutorul de deces. Actualmente am caalitatea de angajat. Mai pot beneficia de acest ajutor? Multumesc!
ana-cer, moderator
ajutorul de deces se acorda daca decedatul era asigurat nu dvs.
In legea 263/2010 scrie:ART. 16
Cuantumul ajutorului de deces se stabileşte, în condiţiile legii, în cazul:
a) asiguratului sau pensionarului, la 5.429 lei;
b) unui membru de familie al asiguratului sau al pensionarului, la 2.715 lei."
art. 130 Ajutorul de deces poate fi solicitat, pe baza actelor justificative, în cadrul termenului general de prescripție, calculat de la data decesului.

termenul este de 3 ani de la deces
Nu mai puteti solicita asa ceva.