avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Care este termenul de acordare a ajutorului de deces?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Care este termenul de acordare a ajutorului de deces?

Buna ziua! Doresc sa aflu care este termenul de acordare a ajutorului de deces...??. Mentionez ca, tatal meu a decedat in urma cu 7 ani si jumatate, nu avea calitatea de pensionar si nici asigurat, motiv pentru care nu am solicitat ajutorul de deces. Actualmente am caalitatea de angajat. Mai pot beneficia de acest ajutor? Multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 16 Octombrie 2020
ana-cer, moderator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:50, 12 Octombrie 2020
ajutorul de deces se acorda daca decedatul era asigurat nu dvs.
In legea 263/2010 scrie:ART. 16
Cuantumul ajutorului de deces se stabileşte, în condiţiile legii, în cazul:
a) asiguratului sau pensionarului, la 5.429 lei;
b) unui membru de familie al asiguratului sau al pensionarului, la 2.715 lei."
art. 130 Ajutorul de deces poate fi solicitat, pe baza actelor justificative, în cadrul termenului general de prescripție, calculat de la data decesului.

termenul este de 3 ani de la deces
Nu mai puteti solicita asa ceva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor deces Adriana68 Adriana68 Buna ziua, As dori sa stiu care este diferenta intre ajutorul de deces si ajutorul de inmormantare. Cel in valoare de 5.429 si cel in valoare de ... (vezi toată discuția)
Ajutor de inmormantare GabrielaDumitru GabrielaDumitru Buna seara! In urma cu cateva zile a decedat tatal meu si nu stiu unde si ce sa fac pentru a beneficia de ajutorul de inmormantare. Ma poate ajuta ... (vezi toată discuția)
Ajutor de deces dupa 9ani SLDTimisoara SLDTimisoara Buna ziua,am doua intrebari la dvs.daca doriti sa-mi raspundeti va rog?: 1.Sora mea a decedat in anul 2005.Nu a fost angajata,nu am primit nici un ajutor de ... (vezi toată discuția)