Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Incalcari de constitutie, din nou.
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Incalcari de constitutie, din nou.

La moastele Sfintei Parascheva pot intra doar iesenii. În prezent, portile Catedralei Mitropolitane sunt deschise doar pentru cei care au domiciliul din buletin în oras.

Art. 30 constitutie – Libertatea de exprimare
(1) Libertatea de exprimare a gândurilor, a opiniilor sau a credintelor si libertatea creatiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare în public, sunt inviolabile.

Art. 53 – Restrângerea exercitiului unor drepturi sau al unor libertati
(1) Exercitiul unor drepturi sau al unor libertati poate fi restrâns numai prin lege si numai daca se impune, dupa caz, pentru: apararea securitatii nationale, a ordinii, a sanatatii ori a moralei publice, a drepturilor si a libertatilor cetatenilor; desfasurarea instructiei penale; prevenirea consecintelor unei calamitati naturale, ale unui dezastru ori ale unui sinistru deosebit de grav.
(2) Restrângerea poate fi dispusa numai daca este necesara într-o societate democratica. Masura trebuie sa fie proportionala cu situatia care a determinat-o, sa fie aplicata în mod nediscriminatoriu si fara a aduce atingere existentei dreptului sau a libertatii.

Si mai vrea sistemul sa aiba lumea incredere in "legiuitor".

Jandarmeria se ocupa acum de verificat botnite, nu de criminali, violatori si alte astfel de categorii.

"Pelerinaj" al jandarmilor:
[ link extern ]

Jandarmii aia (si politistii) au jurat sa respecte Constitutia.
In plus, au dreptul legal si OBLIGATIA sa REFUZE o dispozitie neconstitutionala.
Cum o respecta atata timp cat acele dispozitii sunt date ilegal ?

Hotararea 47 din 5/10/2020 a CSU (adica asta):
[ link extern ]
Nu are fundament constitutional, drept urmare ilegala.

Atentie ca cine executa un ordin ilegal, in fata legii nu va putea spune ca "nu a stiut".
Ia vedeti 360 cu statutul cadrelor militare.

CHKa, da, este contorizat foarte exact. Ca nu va spun televiziunile platite cifrele, e alta poveste.
Cu convingerile, repet, nu au ce cauta intr-o discutie juridica. Voi cei cu lozincile ati primit exact ce ati cuvantat.

CLAUDIU LASCOSCHI, da foarte probabil sa fi fost probleme cu transportul, cum au fost si la "votanti" dar acolo nu a mai zis nimeni nimic.
Cu alesul celor 500, iar intervine discriminarea. Sau poate e cu "la putere" ... care se imbulzeste mai bine.
Numărul de infectari a explodat dupa alegeri.
Dpv epidemiologic nu au fost deloc recomandate alegerile, in opinia mea.

Era bine dacă se nimereau alegerile dupa Sfânta Cuvioasă Parascheva.
Dar, nu a fost sa fie...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Ar fi trebuit de mult pus la punct sistem de vot electronic. Nu s-a vrut. In alte tari s-a implementat un sistem care nu poate fi trisat de nimeni, nici de cei care numara, nici de cei ce centralizeaza.

La noi daca s-ar face ceva asemanator acum s-ar face a.i. sa fie trisabil.

Oricum ar fi existat acel sistem, ar fi ajutat in astfel de situatii. Ar fi scazut semnificativ nr. celor ce ar fi necesitat prezenta fizica la urne.
Da, votul electronic ar fi fost foarte util insa votul cetățenilor este secret.
Nu știu cum s-ar putea rezolva aceasta problema.

Eu nu am fost la vot de aceasta data pentru ca am considerat ca este prea riscant.
Si nu prea pun mare preț pe primarii.

Referitor la Marea sărbătoare a Sfiintei Cuvioase Parascheva se pare ca s-a confirmat parerea mea, din pacate.

[ link extern ]

De aceea am si criticat reacția BOR care se plange de aroganta cand ea însăși imi pare mie aroganta.

[ link extern ]

A nu se înțelege ca am vreo problema cu BOR dar parerea mea eu o consider peste parerea lor in domeniul Covid-19.
De aceea am sindat dreptate autorităților.
Insa, oricând va avea dreptate BOR eu ii voi da dreptate in fata autorităţilor de stat.

Am sa va spun ceva cu titlu de exemplu.
Daca părintele Arsenie Boca ar fi spus ca romanii trebuie sa mearga la sfintele moaste ale sfintei Parascheva, cu siguranta ca as fi indemnat la asa ceva si as fi fost sigur ca nu vor fi probleme.

Insa, daca poate fi vorba doar de bani sau de arginti, nu consider ca este recomandabil asa ceva.

In 1989, prin octombrie sau noiembrie, auzisem de un parinte cu har care a zis ca va cădea Ceaușescu.
Nu am crezut asa ceva.
Insa, cu toate acestea, Ceaușescu a căzut și nu parea deloc verosimil asa ceva.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Se intampla multe chestii interesante cu cei care au cu adevata har. Din pacate, acestia sunt in numar din ce in ce mai mic.

Stiati de exemplu ca mai exista destule centre de leprosi la nivel mondial, inclusiv unul la noi ? La unele cei ce-i ingrijesc sunt preoti si totusi nu se infecteaza, asta neluand vreo masura preventiva.

Cazuri cu adevatat interesante, pe care majoritatea le-ar declara minuni sunt multe, dar nu as zice ca e cazul sa le discutam aici, am devia prea mult de la subiect.

Din pacate, coruptia s-a raspandit foarte mult si in randul bisericii de la noi iar asta va avea efecte mai grave decat am putea noi acum presupune.

Pana una-alta, apreciez atitudinea mai pacifista a jandarmilor in cazul Praschevei. N-au sarit sa dea cu parul, e mare lucru. Poate au avut la comanda pe cineva mai luminat decat cu alte ocazii.