Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Hotarari in cadrul adunarii generale in functie de CPI
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Hotarari in cadrul adunarii generale in functie de CPI

Buna ziua,
va rog sa ma lamuriti raspunzand la urmatoarele intrebari :
1. pentru adoptarea unei hotarari in cadrul adunarii generale votul unui proprietar este proportional cu CPI ?
2. daca imobilul are si parcari cu CPI se vor convoca si proprietarii acestor parcari?
3. ce pondere are votul proprietarilor de parcari?
Mentionez faptul ca sunt proprietar doar al unei parcari subterane iar cei din cadrul asociatiei doresc colectarea unui fond de avocat pentru a da in judecata dezvoltatorul intrucat in parcarea subterana se infiltreaza apa.
Va multumesc anticipat!
Marius.123, utilizator
Pai e mai simplu, fondul se colecteaza doar de la cei care detin parcari in acel spatiu subteran. este proprietate comuna exclusiva. Se va vota si imparti suma in functie de procentul detinut in acea parcare subterana, care este egal cu (Sup. parcare/Suma suprafetelor parcarilor) x 100. Votul se poate fara adunare generala, ci prin tabel nominal in care fiecare isi exprima optiunea Da/Nu , cf. art. 49 din legea 196/2018.
latka, utilizator
Buna ziua,
cei din conducerea asociatiei au inceput deja formalitatile privind organizarea adunarii generale prin intocmirea unui tabel in care sunt inclusi si cei care au parcari
1. este obligatoriu trecerea in acel tabel si a proprietarilor de parcari?(sunt proprietari care detin si apartamente)
2. votul propietarilor de parcari si al proprietarilor de apartamente este proportional cu CPI?
3. de fiecare data cand se va organiza o adunare generala trebuiesc anuntati toti proprietarii ? (parcari, apartamente, alte spatii care au CPI implicit numar cadastral)
Asociatia a procedat gresit, nu au treaba legat de aceasta hotarire, decit cei ce detin parcare in acel subsol, este proprietatea lor comuna exclusiva. Nu are treaba cu apartamentul, suprafata lui etc. Votul este proportional cu CPI de parcare.
Art. 49
(1)Hotararile asociatiei de proprietari sunt luate in adunarea generala a proprietarilor, iar executarea lor este incredintata comitetului executiv si administratorului.
....................................
(4)[...] Pentru situatiile care vizeaza numai proprietarii unui tronson sau ai unei scari, hotararile sunt luate prin acordul scris al majoritatii proprietarilor scarii sau tronsonului respectiv, membri ai asociatiei de proprietari, pe baza de tabel nominal.

Parcarea aia subterana trebuie sa fie responsabilitatea doar a celor care au parcari acolo.

Pentru alte adunari generale , aplicati art. 48-53 din legea 196/2018.
[ link extern ]
1- Conform dispL nr 196/2018 fiecare apartament beneficiaza de cate un vot in adunarea generala indiferent de CPI
2-La adunarea generala se convoaca toti membrii proprietari din imobil
3-Depinde denumarul proprietarilor de loc parcare
Va multumesc pentru raspunsuri!
Va rog sa mi mai raspundeti la cateva intrebari.
Asociatia doreste sa dea in judecata dezvoltatorul pentru recuperarea cartii tehnice si sa hotareasca un fond pentru angajarea unui avocat.
Dezvoltatorul detine parcari+apartamente in procent de 33%CPI
Pentru acest fond voi contribuii si eu ca proprietar de parcare?
Votul meu in acest caz este proportional cu CPI sau nu am dreptul sa votez? (sunt membru de la infiintare)
Este posibil ca dezvoltatorul cu cele 33 de procent sa impiedica adoptarea acestui fond sau a altor decizii?
Doar proprietarii apartamentelor au drept de vot?
Cum se contorizeaza voturile exprimat privind adoptarea acestui fond?
Apartament =1 vot sau =CPI
Parcare =1 vot sau =CPI. sau nu avem drept de vot
Va multumesc inca o data pentru timpul acordat.

Marius.123, utilizator