Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... buna ziua, va rog sa imi spuneti ce se intampla daca ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

buna ziua, va rog sa imi spuneti ce se intampla daca sunt proprietari ...

buna ziua,

va rog sa imi spuneti ce se intampla daca sunt proprietari in bloc care nu au deus cererea de adeziune la asoc de proprietar si nu exista un act aditional pentru inscrierea in acordul de asociere. nu au drept de vot sau care sunt consecintele?

multumesc
Buna ziua,
Nu au drept de vot dar hotararile asociatiei se aplica si dumnealor.
Cititi legea 196/2018 si o sa lamuriti mai multe aspecte.
multumesc, este valabil presupun si pentru cei care nu au facut succesiunea dupa parinti, corect?
Dap, se poate trece cu restanta proprietarul de drept si cand se ajunge la o anumita suma, se poate cere executarea silita in instanta.
Conform disp L nr 196/2018 nu pot participa si nu pot vota in cadrul adunarii generale decat locatarii care detin calitatea de proprietari si care au incheiat acord de asociere cu asociatia de proprietari