Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... buna ziua, un membru al asociatiei doreste sa isi ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

buna ziua, un membru al asociatiei doreste sa isi monteze o centrala ...

buna ziua, un membru al asociatiei doreste sa isi monteze o centrala de apartament dar perioada in care se putea debransa a trecut. Avand in vedere situatia cu care se confrunta Bucurestiul dpdv termoficare persoana respectiva ar dori sa monteze totusi centrala de apartament chiar daca nu este oficial debransat (acesta se va debransa de la coloanele principale, doar ca nu vor fi sigilate de RADET). Exista vreo varianta legala de a-l scoate de la plata intretinerii? evident administratorul va inspecta apartamentul si va incheia un PV. Poate Comitetul Executiv sa hotarasca in aceasta speta? multumesc
Depinde ce scrie în Statutul Asociatiei daca poate Comitetul executiv sa decidă în acest sens.ar trebui vot în Adunatea generala sa nu aveți probleme
Dupa cum povestiti dvs., o astfel de situatie s-a mai intimplat si s-a rezolvat problema, fara RADET. Pina la urma nu este decit o decizie pe care trebuie sa si-o asume CEx, in baza atributiilor de la pct c) :

Articolul 55
(1)Comitetul executiv are urmatoarele atributii:
a)convoaca adunarea generala a asociatiei de proprietari cel putin o data pe an si ori de cate ori este necesar;
b)duce la indeplinire hotararile adunarii generale si urmareste respectarea prevederilor legale, a statutului, a acordului de asociere si a regulamentului condominiului;
c)emite, daca este cazul, decizii scrise privind reguli pentru ducerea la indeplinire a hotararilor adunarii generale si pentru respectarea prevederilor legale, a statutului si a acordului de asociere, precum si alte decizii ce privesc activitatea asociatiei de proprietari;

Adica va emite o decizie prin care va da o derogare pina in anul urmator, de la procedura de debransare, dar cu mentiunea ca se va inspecta de catre administrator si sigila circuitele vechi de incalzire de incalzire si apa calda. Costurile le va suporta proprietarul in cauza.

mfdunhill a scris:

buna ziua, un membru al asociatiei doreste sa isi monteze o centrala de apartament dar perioada in care se putea debransa a trecut. Avand in vedere situatia cu care se confrunta Bucurestiul dpdv termoficare persoana respectiva ar dori sa monteze totusi centrala de apartament chiar daca nu este oficial debransat (acesta se va debransa de la coloanele principale, doar ca nu vor fi sigilate de RADET). Exista vreo varianta legala de a-l scoate de la plata intretinerii? evident administratorul va inspecta apartamentul si va incheia un PV. Poate Comitetul Executiv sa hotarasca in aceasta speta? multumesc

multumesc pentru raspunsuri!
Legal daca nu este parcursa procedura de debransare cu acordul RADET orice interventie va fi apreciata drept neautorizata
Am avut o situatie identica in trecut ,un vecin a reclamat la RADET ca alt vecin s-a debransat ilegal
reprezentantii RADET au verificat daca exista inregistrata cerere de debransare cu respectarea conditiilor legal prevazute,au constatat ca exista acordul asociatiei ,pe care insa nu l-au luat in considerare si au aplicat proprietarului amenda substantiala pentru interventie neautorizata asupra instalatiei circulatie agent termic
Eu as zice ca merita "substantiala" suma de 250RON (jumatate din minimul amenzii) prevazute la art. 45/1/b din legea 325/2006 decit sa mori de frig si sa nu ai apa calda. Si asa avem Covidu" in iarna asta, pe cap. :)
[ link extern ]