Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sesizare falsă către Protecția Copilului. Am fost ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sesizare falsă către Protecția Copilului. Am fost chemat la primarie pentru a-mi fi adus la cunoștință ...

Am fost chemat la primărie pentru a-mi fi adus la cunoștință ca soția a fost reclamată telefonic la protecția copilului că nu are grija de copii, că nu îi îngrijește și alte aberații care nu sânt adevărate. Din cadrul primăriei sa deplasat reprezentantul protecției sociale la școala copiilor pentru verificări, chiar dacă știa toată primăria că este o înscenare si o minciună tot ce era scris în acea reclamație, asa este procedura. Sa verificat și a fost dat răspuns către Protecția Copilului că nu se adeverește nimic din acea reclamație. As vrea să știu cum pot acționa în instanță acea persoana care a făcut reclamația pentru acuzațiile scrise acolo? Menționez că reprezentantul primăriei nu știa numele persoanei care a sunat la telefonul Protecției Copilului și am fost îndrumat să merg la sediul județean unde s a primit aceasta sesizare !
Adresati o cerere scrisa acolo pentru a primi răspuns scris.
Mulțumesc
In general, exista vreo raspundere a autorului unei reclamatii daca se dovedeste reaua vointa in reclamarea unor fapt despre care stia ca nu sunt adevarate? Sau, daca nu a fost formulata in public, fiecare poate spune - scrie ce vrea?
Multumesc!