Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Lege taiere arbori proprietate privata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Lege taiere arbori proprietate privata

Buna ziua,

Puteti sa ma indrumati catre legea aplicabila taierilor de copaci/arbori de pe un teren de proprietate privata? Nu se incadreaza in fond forestier suprafata, este un teren normal din intravilan intr-un sat. Din cate am vazut, Legea nr. 348/2003 este aplicabila doar pomilor si arbustilor fructiferi (nu altor specii - ex. salcam).

Multumesc.
Bina ziua!Care este temeiul legal pentru a curata terenul intravilan, proprietate privată, de arbori și arbusti( plopi) crescuți nativ?