Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Pozitionare contor energie electrica si gaze. Buna ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Pozitionare contor energie electrica si gaze. Buna dimineata, ...

Pozitionare contor energie electrica si gaze.
Buna dimineata,
Locuiesc la parterul unui bloc, toate contoarele de gaze si curent electric ale tuturor apartamentelor sunt montate pe peretele exterior al apartamentului meu, pe casa scarii.Blocul este nou construit, inca nu avem asociatie, dar as dori sa stiu daca aceasta situatie este una temporara avand in vedere ca e bloc nou construit, sau este permanenta.In cazul in care este permanenta, ce riscuri exista pt.mine?
In cazul in care este o situatie temporara, ce demersuri ar trebui sa intreprind ca sa nu devina permanenta? In principiu situatia ma incomodeaza numai pe mine, restul de proprietari nu sunt afectati.
Va multumesc.
Contor de gaz langa contor energie electrica nu suna bine.Poate proiectantul instalatiei de gaz nu stie de instalatia electrica sau invers.Gaz si scantei electrice?!
Solicitati sa vedeti proiectul de instalatii electrice si de instalatii pentru gaze si verificati pozitionarea contoarelor.
In mod normal, la proiect trebuie sa existe aviz de la firma de distributie gaze respectiv de la firma de distributie energie electrica.
Pentru usurinta citirii contoarelor, amplasare contoarelor poate fi la parterul blocului intr-o zona asigurata prin proiect la incendiu si/ sau explozie.
Multumesc.Nu cred ca peretele e securizat in vreun fel, eu am vizionat in perioada in care inca era in constructie, iar la 2 saptamani dupa vizionare deja erau montate contoarele pe acel perete.Nu ar fi trebuit ca fiecare apartament sa aiba contoarele in dreptul sau, adica ar fi legal sa le puna pe toate pe acelasi perete, chiar daca e zona comuna, acesta fiind peretele exterior al apartamentului meu ?
Cititi cu atentie mesajul meu anterior.