Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... CONTESTATIE PROCES VERBAL INCARAT NECORESPONZATOR
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

CONTESTATIE PROCES VERBAL INCARAT NECORESPONZATOR

Buna ziua,

Recent am primit un proces verbal de contraventie in care am fost sanctionat cu 6 puncte de amenda si 4 de penalizare, pentru utilizarea luminilor de ceata in alte conditii inafara de ceata. Articolele mentionate de agentul constatator sunt : Art 101 aln 2 respectiv Art 108 alin.2 lit. c) pct 6.
Aceste articole nu prevad sanctionarea utilizarea luminilor de ceata in alte conditii decat pe timp de ceata, asadar agentul constatator a incadrat fapta total gresti, prin urmare amenda este mai mare.
Am redactat o contestatie cu care urmez sa ma prezint in fata judecatoriei.
Am nevoie de o parere daca aceasta contestatie a fost redactata corect si daca trebuie sa rectific anumite lucruri.
Contestatie este in felul urmator:
CONTESTATIE

Procesul verbal de contravenție de mai sus care mi-a fost comunicat în data de —----------— este netemeinic și nelegal din următoarele considerente:

In procesul-verbal de contraventie de mai sus, agentul constatator a consemnat precum ca am circulat cu luminile de ceata in conditii inafara de ceata. Astfel, agentul constatator a incadrat fapta respectiva dupa cum urmeaza Art 101 alin.2 si Art 108 alin.2 lit.c), articol care nu prevede sanctionarea pentru folosirea luminilor de ceata in alte conditii decat pe timp de ceata, fapt pentru care am fost sanctionat cu o amenda de clasa a III-a de contraventii, respectiv 6 puncte de amenda, si 4 puncte de penalizare.

Aricolul de prevedere si sanctionare din prezentul proces verbal nu se potriveste cu motivul sanctionarii care ar fi trebuit sanctionat cu o amenda din clasa a II-a de contraventii si penalizat cu doar 3 puncte conform Art. 100, alin (2) și Art 108, alin. (1), lit. b, pct. 8.
Cu toate acestea prin incadrarea gresita a faptei in cadrul legislativ de catre agentul constatator mi se creaza un prejudiciu si solicit instanței de judecată să dispună înlocuirea sancțiunii amenzii cu avertismentul, în baza disp. art. 21 din OG nr. 2/2001.

Totodata luand in considerare gradul redus de pericol al faptei consemnate de agentul constatator, aceasta avand loc pe un drum judetean ......, drum aflat intr-o stare de degradare ce prezinta multe denivelari si gropi, cu trafic redus, aproape inexistent in acel interval orar, luminile de ceata au fost folosite ca un mijloc de imbunatatire a vizibilitatii pentru evitarea acestor gropi.

Astfel, potrivit disp. art. 21 al. (3) din OG 2/2001, Sancţiunea se aplică în limitele prevăzute de actul normativ şi trebuie să fie proporţională cu gradul de pericol social al faptei săvârşite, ţinându-se seama de împrejurările în care a fost săvârşită fapta, de modul şi mijloacele de săvârşire a acesteia, de scopul urmărit, de urmarea produsă, precum şi de circumstanţele personale ale contravenientului şi de celelalte date înscrise în procesul-verbal, iar potrivit art. 7 al. (3), Avertismentul se poate aplica şi în cazul în care actul normativ de stabilire şi sancţionare a contravenţiei nu prevede această sancţiune.

Avertismentul este cea mai blândă sancţiune contravenţională principală. S-a constatat că în practică, agenţii constatatori abuzează prin aplicarea de amenzi contravenţionale chiar şi celor mai neînsemnate contravenţii cu toate că ar fi mai indicat să uzeze mai mult de sancţiunea contravenţională a avertismentului.

În concluzie, solicit admiterea plângerii contravenționale, anularea procesului verbal de contravenție seria –——- nr. –——– din –————- și exonerarea de plata amenzii contravenționale. În subsidiar, solicităm înlocuirea sancțiunii amenzii cu sancțiunea mai ușoară a avertismentului.

Acesta este continutul viitoarei contestatii, si doresc o parere avizata despre sansele de castig, un sfat cu ce ar trebui sa imbunatatesc pentru ca sansele de castig ca creasca.

Multumesc pentru atentie,
viaiacob, utilizator
Este ok contestatia, castigul este de 100%, am fost sanctionat si eu tot pentru lumini de ceata incadrat gresit si mi-a dat aproape 900 lei amenda, s-a anulat amenda.
Un prieten a fost sanctionat de acelasi agent care m-a sanctionat pe mine, tot pentru lumini, tot vreo 900 lei i-a dat, si la el s-a anulat.
Pai trebuie sa va hotariti in textul plingerii contraventionale (nu contestatie) ce doriti.
Daca incadrarea e gresita, eliminati partea aia cu :

"Cu toate acestea prin incadrarea gresita a faptei in cadrul legislativ de catre agentul constatator mi se creaza un prejudiciu si solicit instanței de judecată să dispună înlocuirea sancțiunii amenzii cu avertismentul, în baza disp. art. 21 din OG nr. 2/2001.
Totodata luand in considerare gradul redus de pericol al faptei consemnate de agentul constatator, aceasta avand loc pe un drum judetean ......, drum aflat intr-o stare de degradare ce prezinta multe denivelari si gropi, cu trafic redus, aproape inexistent in acel interval orar, luminile de ceata au fost folosite ca un mijloc de imbunatatire a vizibilitatii pentru evitarea acestor gropi.
Astfel, potrivit disp. art. 21 al. (3) din OG 2/2001, Sancţiunea se aplică în limitele prevăzute de actul normativ şi trebuie să fie proporţională cu gradul de pericol social al faptei săvârşite, ţinându-se seama de împrejurările în care a fost săvârşită fapta, de modul şi mijloacele de săvârşire a acesteia, de scopul urmărit, de urmarea produsă, precum şi de circumstanţele personale ale contravenientului şi de celelalte date înscrise în procesul-verbal, iar potrivit art. 7 al. (3), Avertismentul se poate aplica şi în cazul în care actul normativ de stabilire şi sancţionare a contravenţiei nu prevede această sancţiune.
Avertismentul este cea mai blândă sancţiune contravenţională principală. S-a constatat că în practică, agenţii constatatori abuzează prin aplicarea de amenzi contravenţionale chiar şi celor mai neînsemnate contravenţii cu toate că ar fi mai indicat să uzeze mai mult de sancţiunea contravenţională a avertismentului.
În concluzie, solicit admiterea plângerii contravenționale, anularea procesului verbal de contravenție seria –——- nr. –——– din –————- și exonerarea de plata amenzii contravenționale. În subsidiar, solicităm înlocuirea sancțiunii amenzii cu sancțiunea mai ușoară a avertismentului."

Solicitati fara echivoc, anularea PV de contraventie.
Nu scrieti romane, judecatorii nu le citesc, aratati exact continutul articolului gresit, in contradictie cu descrierea faptei:
108/1/c/:
6. folosirea telefoanelor mobile atunci când conducătorii de vehicule se află în timpul deplasării pe drumurile publice, cu excepția celor prevăzute cu dispozitive tip «mâini libere».
[ link extern ]

Un exemplu de model de plingere contraventionala (mai cautati si altele, pe internet gasiti ) :
[ link extern ]

Nu uitati sa atasati copii cit mai lizibile a PV.

Plingerea si inscrisurile atasate - copie PV, taxa de timbru (toate in 2 exemplare) se depun la judecatoria mentionata in PV (judecatoria de care apartine inspectoratul de politie respectiv) .
[ link extern ] /

latka, utilizator
Buna ziua, am luat in considerare raspunsul oferit si am formulat in felul urmator:

PLÂNGERE IMPOTRIVA PROCESULUI VERBAL DE CONTRAVENTIE
seria XXXX numărul XYZ din data 10.10.2020, incheiat de agent XXXX din Brigada Rutieră si

Vă rog să ADMITEȚI plângerea și să dispuneți anularea procesului-verbal de contravenție din următoarele considerente:

În prezentul proces-verbal de contravenție, agentul constatator a consemnat precum că am utilizat luminile de ceață în condiții atmosferice care nu impun acest lucru. Astfel, agentului constatator a încadrat fapta respectivă după cum urmează Art 101 alin. (2) și Art 108 alin. (1) lit. c) pct. 4: circulația în timpul nopții sau ziua, pe timp de ceață, ninsoare abundentă sau ploaie torențială, cu un autovehicul și tractor agricol sau forestier fără lumini sau fără semnalizare corespunzătoare; articol care nu prevede sancționarea pentru utilizarea luminilor de ceața în alte condiții decât pe timp de ceața, fapt pentru care am fost sancționat cu o amendă de clasa a III-a de contravenții, și 4 puncte de penalizare.

Aricolul de sancționare scris în prezentul proces verbal se afla in contradictie cu descrierea faptei, care în mod legal conform Art. 100, alin (2) și Art 108, alin. (1), lit. b), pct. 8: folosirea luminilor de ceață în alte condiții decât pe timp de ceață; se sancționeaza cu o amendă din clasa a II-a de contravenții și penalizata cu doar 3 puncte.

Pentru motivele expuse mai sus consider ca sanctiunea care mi s-a aplicat este nelegala si netemeinica de aceea, cer admiterea plangerii si anularea procesului-verbal atacat.

În temeiul disp. Art. 223 alin. (3) din Codul de procedură civilă, solicit că judecată să se desfășoare în lipsă.
Timbrez prezența cerere cu taxă de timbru judiciar de 20 lei.
Anexez copie după procesul-verbal de contravenție și înscrisuri.

Am rezumat continutul plangerii, va rog sa recititi sa-mi spuneti daca este ok.
Urmeaza maine la prima ora sa merg la judecatorie sa o depun.
Multumesc foarte mult pentru raspunsul oferit!
Puteti simplifica :

"În prezentul proces-verbal de contravenție, agentul constatator a consemnat la descrierea faptei că "am utilizat luminile de ceață în condiții atmosferice care nu impun acest lucru" insa a încadrat gresit fapta respectivă , pentru sanctionare, la Art 101 alin. (2) și Art 108 alin. (1) lit. c) pct. 4:
"circulația în timpul nopții sau ziua, pe timp de ceață, ninsoare abundentă sau ploaie torențială, cu un autovehicul și tractor agricol sau forestier fără lumini sau fără semnalizare corespunzătoare; "

Dupa cum se observa, descrierea faptei nu corespunde cu articolul pentru care am fost sanctionat.

Pentru motivele expuse mai sus consider ca sanctiunea care mi s-a aplicat este nelegala si netemeinica de aceea, cer admiterea plangerii si anularea procesului-verbal atacat.

În temeiul disp. Art. 223 alin. (3) din Codul de procedură civilă, solicit că judecată să se desfășoare în lipsă.
Timbrez prezența cerere cu taxă de timbru judiciar de 20 lei.
Anexez copie după procesul-verbal de contravenție și înscrisuri."

latka, utilizator