Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit trecerea de la societate platitoare pe profit la ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

trecerea de la societate platitoare pe profit la microintreprindere cu impozit de venit

Salut.
In noiembrie 2009 mi-am infiintat o firma srl platitoare de impozit pe profit si neplatitoare de tva.
vreau sa trec aceasta firma la microinteprindere cu profit pe venit.
se poate?
mentin sa precizez ca firma are activitate dar nu are nici un angajat.
Pentru a putea beneficia de aceasta facilitate, o societate comerciala trebuie sa indeplineasca niste conditii impuse de lege la data de 31 decembrie a anului precedent (daca este cazul), referitoare la activitatea sa economica:
- are inscrisa in obiectul de activitate productia de bunuri materiale, prestarea de servicii si/sau comertul;
- are de la 1 pina la 9 salariati inclusiv;
- a realizat venituri care nu au depasit echivalentul in lei a 100.000 euro ;
- capitalul social al persoanei juridice este detinut de persoane, altele decat statul, autoritatile locale si institutiile publice. ( Codul fiscal art. 103 ).
Microintreprinderile platitoare de impozit pe profit pot opta pentru plata impozitului reglementat de acest Titlu incepand cu anul fiscal urmator, daca indeplinesc conditiile prevazute la art. 1 si daca nu au mai fost platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor.
In cazul dvs. ati putea opta pentru impozitul pe venit daca indepliniti conditiile enumerate mai sus la data de 31.12.2009.
Din cate inteleg, una nu o indepliniti, neavand angajati.
Aceste conditii trebuie indeplinite cumulativ.
Cornelia Tulpan, Contabil
Completare la sfaturile d-nei Cornelia :
Cred ca doriti aceasta schimbare numai in conditiile anularii impozitului minim
O solutie este sa va angajati d-voastra cu 2 ore in cadrul societatii, eventual in calitate de administrator .
Daca d-l Boc a revenit in functia de premier sugerez sa mai asteptati cursul evenimentelor si apoi decideti .
Ideea angajari este buna, insa trebuie facuta pana la 31/12/09.
alcibiade a scris:

Completare la sfaturile d-nei Cornelia :
Cred ca doriti aceasta schimbare numai in conditiile anularii impozitului minim
O solutie este sa va angajati d-voastra cu 2 ore in cadrul societatii, eventual in calitate de administrator .
Daca d-l Boc a revenit in functia de premier sugerez sa mai asteptati cursul evenimentelor si apoi decideti .

Intradevar, pentru microintreprinderile cu cifra de afaceri sub 145 mii RON impozitul minim este mai mare decat impozitul de 3% din venit, iar microintreprinderile neplatitoare de TVA au prin definitie au o cifra de afaceri sub 118.360 RON (35 mii EUR la cursul de la data aderarii). In plus veti avea cheltuieli suplimentare si cu angajatul care este obligatoriu, si poate chiar si cu contabilul pentru ca declaratiile privind contributiile din salarii trebuiesc depuse lunar si intr-o multime de locuri.

Statutul de microintreprindere (platitor de impozit pe venit) poate insa avea si alte avantaje decat un impozit mai mic. Printre ele as enumera: proceduri contabile un pic mai simple, mai putine "posibile probleme" ce pot aparea la un control AFP.
Am un SRL din Noi 2008 si doresc trecerea la impozit pe venit 3%. Cica e posibil din Ian 2011 [ link extern ]
Insa nu stiu daca indeplinesc conditia:
a) realizeaza venituri, altele decat cele din consultanta si management, in proportie de peste 50% din veniturile totale;
Codul CAEN al SRL-ului este 6201 - Activităţi de realizare a soft-ului la comandă (software orientat client).
Practic firma are 1 angajat care realizeaza programe pentru calculator pentru un Client. E aceasta activitate de consultanta?
Trecerea la impozit pe venit va aduce automat un control al Fiscului?
vladonne, utilizator