avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Parintii mei divorteaza la notar. Ei sunt separati de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Parintii mei divorteaza la notar. Ei sunt separati de multi ani ...

Parintii mei divorteaza la notar. Ei sunt separati de multi ani insa de abia acum au hotarat sa faca acest pas la initiativa tatalui meu. Mama mea vrea sa aiba custodie totala asupra mea, iar tatal meu este de acord cu lucrul acesta. Se poate evita ajungerea in instanta daca tatal meu este de acord ca mama mea sa aiba custodie totala asupra mea? Daca un parinte are custodie totala asupra mea mai am nevoie de procura din partea celuilalt parinte care nu are custodie asupra mea daca parsesc tara? Este vreo diferenta intre a nu avea custodie si intre nu a avea drepturi parintesti?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 10:25, 21 Octombrie 2020
Daca nu se inteleg ajung la instanta.
Cred ca se agita inutil si fara efect mama dvs.
Dar, este majora si este problema ei...
Ultima modificare: Marți, 20 Octombrie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Prin divortul notarial se poate stabili doar exercitarea autoritatii parintesti in comun de ambii părinți.
Doar pe calea instantei de judecata ar fi posibilă obtinerea autorității exclusive.
Sa contacteze parintii dvs un avocat si sa se lămurească asupra tuturor acestor aspecte.
Am mentionat mai sus ca tatal meu este de acord ca mama mea sa aiba custodie totala asupra mea. Daca parintii se inteleg asupra acestui fapt se poate evita ajungerea in instanta?
Ultima modificare: Marți, 20 Octombrie 2020
Luca Catalina Denisa, utilizator
Multumesc frumos
Sa mearga la instanta daca se vrea custodie exclusiva.
Nu vad sensul custodiei exclusive.

Alte discuții în legătură

Buna ziua am divortat la notar in 2016, custodie comuna copil. ... iuliancico iuliancico Buna ziua Am divortat la notar in 2016, custodie comuna copil. Acesta a ramas cu fosta sotie ce s-a stabilit in Italia. Am pastrat relatii normale respectind ... (vezi toată discuția)
Custodia totala copil bartmarc bartmarc Sunt mama unui copil de 4 ani, dar sunt plecata in strainate si sunt despartit de sot am trai doar in concubinaj, cum procedez eu am loc de munca aici si vreau ... (vezi toată discuția)
Custodie totala anemone4u86 anemone4u86 De poate obtine custodie totala asupra minorului, in ideea in care in prima instanta s-a stabilit custodie comuna. Si daca celalalt parinte nu isi exercita ... (vezi toată discuția)