Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Parintii mei divorteaza la notar. Ei sunt separati de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Parintii mei divorteaza la notar. Ei sunt separati de multi ani ...

Parintii mei divorteaza la notar. Ei sunt separati de multi ani insa de abia acum au hotarat sa faca acest pas la initiativa tatalui meu. Mama mea vrea sa aiba custodie totala asupra mea, iar tatal meu este de acord cu lucrul acesta. Se poate evita ajungerea in instanta daca tatal meu este de acord ca mama mea sa aiba custodie totala asupra mea? Daca un parinte are custodie totala asupra mea mai am nevoie de procura din partea celuilalt parinte care nu are custodie asupra mea daca parsesc tara? Este vreo diferenta intre a nu avea custodie si intre nu a avea drepturi parintesti?
Daca nu se inteleg ajung la instanta.
Cred ca se agita inutil si fara efect mama dvs.
Dar, este majora si este problema ei...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Prin divortul notarial se poate stabili doar exercitarea autoritatii parintesti in comun de ambii părinți.
Doar pe calea instantei de judecata ar fi posibilă obtinerea autorității exclusive.
Sa contacteze parintii dvs un avocat si sa se lămurească asupra tuturor acestor aspecte.
Am mentionat mai sus ca tatal meu este de acord ca mama mea sa aiba custodie totala asupra mea. Daca parintii se inteleg asupra acestui fapt se poate evita ajungerea in instanta?
Luca Catalina Denisa, utilizator
Multumesc frumos
Sa mearga la instanta daca se vrea custodie exclusiva.
Nu vad sensul custodiei exclusive.