Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale DECLARATIE BENEFICIAR REAL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

DECLARATIE BENEFICIAR REAL

Buna ziua,
Am si eu o nelamurire. Am primit informare de la contabila ca trebuie depusa declaratia de beneficiar unica pana in 1 nov.
Parca era eliminata de prin august asa stiu. S-a schimbat acum ceva lege iarasi?
Si as putea gasi undeva un model completat de declaratie?Multumesc

"Potrivit Legii 108/2020, declarația privind beneficiarii reali nu-i obligatorie la înmatriculare pentru firmele constituite doar din asociați persoane fizice, atunci când aceștia sunt singurii beneficiari. Asta înseamnă că declarația e obligatorie doar pentru firmele care au (și) asociați persoane juridice. Conform parlamentarilor care au inițiat această lege, majoritatea SRL-urilor active din România (în februarie) au numai asociați persoane fizice, astfel că sfera companiilor obligate să o mai depună la înființare sau ulterior, când apar modificări, se reduce substanțial de-acum."

Eu sunt singurul beneficiar , mi-am facut si angajare ca si administrator.
babu2, utilizator
Probabil doamna nu e așa informată ca dvs.
Nu trebuie să depuneți:

2. La articolul 56, după alineatul (1) se introduc două noi alineate, alineatele (1^1) și (1^2), cu următorul cuprins:
(1^1) Sunt exceptate de la obligația depunerii declarației prevăzute la alin. (1):
(...)
b) persoanele juridice constituite doar din asociați persoane fizice, atunci când aceștia sunt singurii beneficiari reali.
[ link extern ]
multumesc pentru raspuns