avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1883 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale DECLARATIE BENEFICIAR REAL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

DECLARATIE BENEFICIAR REAL

Buna ziua,
Am si eu o nelamurire. Am primit informare de la contabila ca trebuie depusa declaratia de beneficiar unica pana in 1 nov.
Parca era eliminata de prin august asa stiu. S-a schimbat acum ceva lege iarasi?
Si as putea gasi undeva un model completat de declaratie?Multumesc

"Potrivit Legii 108/2020, declarația privind beneficiarii reali nu-i obligatorie la înmatriculare pentru firmele constituite doar din asociați persoane fizice, atunci când aceștia sunt singurii beneficiari. Asta înseamnă că declarația e obligatorie doar pentru firmele care au (și) asociați persoane juridice. Conform parlamentarilor care au inițiat această lege, majoritatea SRL-urilor active din România (în februarie) au numai asociați persoane fizice, astfel că sfera companiilor obligate să o mai depună la înființare sau ulterior, când apar modificări, se reduce substanțial de-acum."

Eu sunt singurul beneficiar , mi-am facut si angajare ca si administrator.
Ultima modificare: Miercuri, 21 Octombrie 2020
babu2, utilizator
Cel mai recent răspuns: babu2 , utilizator 14:27, 21 Octombrie 2020
Probabil doamna nu e așa informată ca dvs.
Nu trebuie să depuneți:

2. La articolul 56, după alineatul (1) se introduc două noi alineate, alineatele (1^1) și (1^2), cu următorul cuprins:
(1^1) Sunt exceptate de la obligația depunerii declarației prevăzute la alin. (1):
(...)
b) persoanele juridice constituite doar din asociați persoane fizice, atunci când aceștia sunt singurii beneficiari reali.
[ link extern ]
multumesc pentru raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie de beneficiar real alina@fabrica alina@fabrica Buna ziua! Am o intrebare cu privire la renumita declaratie de beneficiar real, cu precadere cand se mai depune? Conform Legii 108/2020 -La articolul 56, ... (vezi toată discuția)
Declaratie beneficiar real societate infiintata in anul 2000. Constantin Brancoveanu Constantin Brancoveanu Declaratie beneficiar real Societate infiintata in anul 2000. Declaratia privind beneficiarul real a fost depusa la Reg Comertului in dec 2019. Mai este ... (vezi toată discuția)
Legea 108/2020 declaratie anuala ref beneficiar real Constantin Brancoveanu Constantin Brancoveanu \"Art. 56. - (1) Persoanele juridice supuse obligatiei de inregistrare in registrul comertului depun la inmatriculare si ori de cate ori intervine o ... (vezi toată discuția)