Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună seara.In blocul nostru avem restanțe la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună seara.In blocul nostru avem restanțe la întreținere ...

Bună seara.In blocul nostru avem restanțe la întreținere în sumă dublă față de fondul de rulment.Apartamentul respectiv este închiriat fără forme legale,proprietarii sunt decedați si succesiunea nu s-a facut de aprox 10 ani. Cel care dispune momentan de apartament este fiu numai al dnei decedate ,succesorii decedatului trăind în America. In aceasta situatie:
- pe cine chemăm în judecată pentru recuperarea sumei sau scoaterea apartamentului la vanzare?
- cine trebuie să se ocupe:președintele de asociație sau administratorul ?
Multumesc.
Asociatia de proprietari urmeaza sa formuleze actiune impotriva locatarului cu atentionarea ca acesta nu detine document legal=certificat de mostenitor -nefiind parcursa procedura dezbaterii succesiunii
In actiune s epoate solicita ca instanta d ejudecata sa impuna cetatenilor cu drept la mostenire sa desfasoare procedura succesorala
Concomitent cu promovarea actiunii in sinstanta,in conformitate cu disp L nr 196/2018 ,asociatia de proprietari trebuie sa instituie privilegiu imobiliar la ocpi astfel incat bun mobil sa nu fie instarinat inainte de finalizarea cauzei deduse judecatii
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care in calitatea de factor decizonal,
poate decide daca interesele asociatiei si ale membrilor proprietari pot fi reprezentate si aparate de administrator sau de catre persoana specializata
In astfel de situatii,este de preferat pentru asigurarea solutioei favorabile sa fie contactata persoana care stapaneste procedura
Costurile aferente reprezentarii in instanta a asociatiei prin aparator ales pot fi recuperate de la debitor in cursul executarii silite in baza hotararii judecatoresti definitive