Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Ref. conventie civila - Cod Fiscal
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Ref. conventie civila - Cod Fiscal

Cum se impoziteaza veniturile realizate in urma unei conventii civile (obiect: consultanta)? Durata conventiei - limitata la doua luni, pe o problema punctuala. Nu este o activitate curenta a prestatorului, nu indeplineste caracteristicile unei activitati independente (caracter repetitiv, mai multi clienti etc.), deci nu poate fi vorba de persoana fizica autorizata, si nici nu se desfasoara potrivit unui program care poate fi asimilat unui contract de munca cu durata de 2 ore. Care este solutia? Unde poate fi incadrata? Multumesc!
Cu 16%. In decl.100 se declara la nr 21. Pe linga acest impozit pe venit se mai plateste sanatatea de 6,5% daca nu mai este salariat , agricultor,p.f.a.,somer
Ref. raspuns Georgeiuly
Multumesc mult. Toate bune!
De ce 16%?
Potrivit Codului fiscal, art.52, veniturile din activităţi desfăşurate în baza contractelor/convenţiilor obtinute din Conventii civile se impoziteaza cu 10% la venitul brut (retinere la sursa)...
Art 52 se refera la PFA. Daca nu se plateste 16% pers. fizica va plati ,la sf. de an ,diferenta de 6%. In codul F. 2007 s-a modificat art 78 si a introdus 16 % ptr. pers. fizice angajate cu colaborare./conventie