avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Ref. conventie civila - Cod Fiscal
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Ref. conventie civila - Cod Fiscal

Cum se impoziteaza veniturile realizate in urma unei conventii civile (obiect: consultanta)? Durata conventiei - limitata la doua luni, pe o problema punctuala. Nu este o activitate curenta a prestatorului, nu indeplineste caracteristicile unei activitati independente (caracter repetitiv, mai multi clienti etc.), deci nu poate fi vorba de persoana fizica autorizata, si nici nu se desfasoara potrivit unui program care poate fi asimilat unui contract de munca cu durata de 2 ore. Care este solutia? Unde poate fi incadrata? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters13909 , utilizator 17:20, 5 August 2006
Cu 16%. In decl.100 se declara la nr 21. Pe linga acest impozit pe venit se mai plateste sanatatea de 6,5% daca nu mai este salariat , agricultor,p.f.a.,somer
Ref. raspuns Georgeiuly
Multumesc mult. Toate bune!
De ce 16%?
Potrivit Codului fiscal, art.52, veniturile din activităţi desfăşurate în baza contractelor/convenţiilor obtinute din Conventii civile se impoziteaza cu 10% la venitul brut (retinere la sursa)...
Art 52 se refera la PFA. Daca nu se plateste 16% pers. fizica va plati ,la sf. de an ,diferenta de 6%. In codul F. 2007 s-a modificat art 78 si a introdus 16 % ptr. pers. fizice angajate cu colaborare./conventie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contracte civile?!?! contract de prestari servicii - art 52 cod fiscal anamaria2006 anamaria2006 Am auzit recent de aceasta denumire de contract civil in sensul de contract de prestari servicii.Din cate am inteles este vorba de un contract incheiat de o ... (vezi toată discuția)
Contract colaborare pers. fizica neautorizata/cim *ivonne* *ivonne* buna ziua! am urmatorul caz si va rog frumos sa ma ajutati in gasirea celei mai bune solutii: o firma contracteaza o lucrare tehnica care necesita mai mult ... (vezi toată discuția)
Conventii civile siberd siberd Buna ziua!As vrea sa intreb daca dupa noul Cod al muncii vor fi acceptate conventii intre persoane juridice si persoane fizice neautorizate? Daca da , cum se ... (vezi toată discuția)