Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cum trebuie sa fie facturat transport?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cum trebuie sa fie facturat transport?

Buna seara,
pentru o achizitie intracomunitara de marfa transportatorul (platitor de tva din Romania) ne-a facturat serviciul de transport fara tva cu mentiunea "scutit cu drept de deducere". Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un articol din codul fiscal care reglementeaza aceasta situatie, de doua zile caut... Pe scurt: beneficiarul (eu) si transportatorul cu sediul in Romania si platitori de tva, marfa este adusa dintr-o tara din ue (are cod de platitor de tva) pentru revanzare in tara. Cum trebuie sa fie facturat transportul si daca legat de aceasta factura trebuie sa fac vreo declaratie? Multumesc foarte mult!
george-neagu, moderator
Nu este o operatiune scutita, dat fiind faptul ca transportul este pentru o livrare intracomunitara si nu pentru export/import. In orice caz, transportatorul are obligatia sa treaca pe factura art. din CF sau Directiva TVA in baza caruia a aplicat respectiva "scutire" si va lamuriti repede despre ce este vorba.