avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Buna ziua! Sotul meu a solicitat ramanerea acasa ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Buna ziua! Sotul meu a solicitat ramanerea acasa pentru supravegherea ...

Buna ziua! Sotul meu a solicitat ramanerea acasa pentru supravegherea copilului nostru de 4 ani incepand cu 20.10 2020 eu fiind nevoita sa fiu prezenta la servici. I sa pus in vedere ca in perioada 26.10-30.10 2020 era oricum vacanta si nu vor sa ii aprobe si pentru acesta saptamana. Este corect? Conform legii 147/ august 2020 in vacantele intersemestriale parintele copiului nu poate beneficia de zile libere platite ci 75%? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 14:11, 25 Octombrie 2020
Este corect, nu se încadrează, pentru acea perioada în prevederile Oug 147/2020.
"Prin limitarea sau suspendarea activităților didactice care presupun prezența efectivă a copiilor se înțelege reducerea frecvenței participării copiilor la cursurile școlare și utilizarea tehnologiei și internetului sau a altor modalități alternative de educație pentru realizarea activităților prevăzute la art. 262 din Legea educației naționale nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare."
Ultima modificare: Duminică, 25 Octombrie 2020
latka, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua , ptr mine neavand studii juridice , art 2 din oug ... timpuriu timpuriu buna ziua , ptr mine neavand studii juridice , art 2 din OUG 407 /2020 ,nu este clar , in speta am facut cerere ptr supraveghere scolar , si fara sa fiu ... (vezi toată discuția)
Zile libere platite kisanca kisanca Buna ziua, as vrea sa va intreb in perioada aceasta in leg cu zilele libere platite conf og 147/2020 am inteles de la biroul resurse umane unde lucrez ca ... (vezi toată discuția)
Zile libere platite parinti Anastasia gar Anastasia gar Buna ziua, cfr legii 147/2020, de zile libere platite pot beneficia parintii copiilor sub 12ani, inscrisi in unitate de invatamant, care daca au o boala ... (vezi toată discuția)