Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara!Supun atentiei dvs urmatoatea situație: Am ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara!Supun atentiei dvs urmatoatea situație: Am deschis ...

Buna seara!Supun atentiei dvs urmatoatea situație:
Am deschis procedură notariala divorț. Certificatul de casatorie in original va fi retinut de notar pana la pronuntarea divorțului. Mentionez ca este vorba de divort cu copii minori.Unul din copii a implinit varsta de 14 ani iar pentru audierea minorului de catre notar este obligatoriu ca acesta sa detina C.I.Intrucat nu pot prezenta la Evidenta Populatiei Certificatul de casatorie in original, nu exista posibilitatea eliberării C.I. pentru copilul minor .Totodată, domiciliul unde voi locui cu copiii minori este diferit de cel care este acum inscris in C.I. a mea , prin urmare, va trebui sa imi schimb si eu C.I. insa aceeasi problema: nu pot efectua aceasta procedura intrucat mi se cere certificatul de casatorie in original. Notarul mi-a spus ca nu imi poate elibera de la fosar certificatul decât daca retrag cererea de divorț. Va rog daca se poate un sfat cum sa procedez.
Daca notarul nu va poate da certificatul de casatorie pt o zi, faceti-i copilului carte de identitate provizorie.
Copilul nu e audiat de notar, ci de cei de la autoritatea tutelara.
Va veti schimba buletinul dupa divort, atunci ii veti face si buletin copilului.
Problema este ca nu pot face nici asta intrucat domiciliul meu di C.I. nu coincide cu domiciliul unde voi declara ca va locui copilul .Trebuie intai sa schimb eu C.I. , sa-i fac copilului C.I. pentru ca cerere de divorț sa fie modificata in sensul " copiii vor locui la domiciliul mamei la adresa......"
gi-jane2 a scris:

Daca notarul nu va poate da certificatul de casatorie pt o zi, faceti-i copilului carte de identitate provizorie.
Copilul nu e audiat de notar, ci de cei de la autoritatea tutelara.
Va veti schimba buletinul dupa divort, atunci ii veti face si buletin copilului.

nu, doamna, nu are a face buletinul cu unde veti locui dupa divort. Acum locuiti intr-un loc, aveti in buletin acea adresa si copilul locuieste tot acolo.
Dupa divort, va schimbati buletinul pt ca poate schimbati si numele, schimbati si domiciliul si ii faceti si copilului buletin la adresa aia, ca locuieste in conventia la dvs.
Nu , in buletin nu este adresa unde locuieste copilul acum.Asta incerc sa va spun.Impreuna cu tatal copiilor am locuit in imobilul proprietatea bunicilor materni, eu nu figurez in buletin cu domiciliul aici.Eu pe viitor vreau sa locuiesc împreună cu copilul la aceasta adresă, care este proprietatea parintilor mei.Am declaratii notariale de luare in spatiu.Si vreau ca autoritatea tutelara sa faca ancheta tot in acest spatiu.Dar fara a avea acest fomiciliu in C.I. nu se poate face mentiunea in cererea de divorț " copilul va avea domiciliul la locuinta mamei la adresa..." cel putin la notar asta mi s-a spus.

gi-jane2 a scris:

nu, doamna, nu are a face buletinul cu unde veti locui dupa divort. Acum locuiti intr-un loc, aveti in buletin acea adresa si copilul locuieste tot acolo.
Dupa divort, va schimbati buletinul pt ca poate schimbati si numele, schimbati si domiciliul si ii faceti si copilului buletin la adresa aia, ca locuieste in conventia la dvs.

copilul va avea domiciliul la locuinta mamei

se poate opri aici, ca idee.

Si vreau ca autoritatea tutelara sa faca ancheta tot in acest spatiu
fac ancheta unde declarati dvs ca locuiti, nu unde scrie in buletin ca aveti adresa de domiciliu.
Puteti sa va puneti viza de flotant la adresa aia, pana dupa divort. Nu va e necesar cerificatul.