Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua.Eu si sora mea avem o casa la tara care este ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua.Eu si sora mea avem o casa la tara care este pe numele ...

Buna ziua.Eu si sora mea avem o casa la tara care este pe numele nostru,moștenire de la bunici.Mama doreste sa trecem casa pe numele ei.Mai avem un apartament în București care este pe numele mamei și pe numele tatălui.Tata este decedat din 2007 si încă nu am făcut succesiunea.Sora mea este plecata din tara și în curând plec si eu.Am fost de acord sa ii facem mamei acte de vanzare cumpărare pe casa de la tara anul acesta și la anul sa facem succesiunea la apartament.Eu vreau sa știu dacă poate face mama o procura mie si sorei mele ca atunci când vom face succesiunea la apartament ea sa nu se poată răzgândi si sa sa nu mai vrea sa treaca apartamentul pe numele nostru.Mi-e teamă că dacă ii facem contract de vânzare-cumpărare la casa atunci când vom face succesiunea la apartament sa nu mai dorească o facem pe numele meu și al sorei mele si nu vrem sa fim date afara din apartament.Se poate face aceasta procura si in ce condiții?Mulțumesc.
Irinanca, utilizator
Mama doreste sa trecem casa pe numele ei

de ce ?
luati lucrurile pe rand, dezbateti succesiunea dupa tata, apoi faceti partaj cu mama si in schimbul sultei ce i-o datorati, ii dati in schimb, casa.
Nu dureaza f mult astea.
Puteti imputernici pe cineva sa faca va reprezinte pt toate astea.

Eu vreau sa știu dacă poate face mama o procura mie si sorei mele ca atunci când vom face succesiunea la apartament ea sa nu se poată răzgândi si sa sa nu mai vrea sa treaca apartamentul pe numele nostru

Nu va poate face.
Ar putea sa va faca o promisiune de vanzare daca ar fi unic proprietar. Va complicati inutil.
Faceti treaba clara de la inceput.
Mama intre timp sa recăsătorit si sotul ei a investit bani în casa de la tara.Ea se teme ca daca ea va deceda înaintea sotului ei noi,copii ei sa nu îl dam afara din casa si cat este in viata după ce trecem casa pe numele ei sa ii poate face acte si lui acolo.Apartamentul este numele mamei si a tatălui care a decedat în 2007.Noi i-am pus condiția ca daca trecem anul acesta casa pe numele ei sa facem o hârtie legala ca la anul când vom face succesiunea la apartament sa nu mai aibă nici o treaba.Ea doreste acte la casa de la tara ca să poată sa mai construiască altceva în curte si ii trebuie autorizații.

gi-jane2, moderator