Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Declaratie beneficiar real
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Declaratie beneficiar real

cine este obligat s adepuna la ONRC Declaratie beneficiar real ,termen 01.11.2020, multumesc
george-neagu, moderator
Declarația privind datele de identificare a beneficiarilor reali se depune, prin grija reprezentantului legal, la oficiul registrului comerţului unde este înmatriculată societatea spre înregistrare în Registrul beneficiarilor reali, ţinut de Oficiul Naţional al Registrului Comerţului.

Persoanele juridice supuse obligaţiei de înregistrare în registrul comerţului depun la înmatriculare şi ori de câte ori intervine o modificare o declaraţie privind beneficiarul real al persoanei juridice, în vederea înregistrării în Registrul beneficiarilor reali ai societăţilor.

Sunt exceptate de la obligaţia depunerii declaraţiei :
a) regiile autonome, companiile şi societăţile naţionale şi societăţile deţinute integral sau majoritar de stat;
b) persoanele juridice constituite doar din asociaţi persoane fizice, atunci când aceştia sunt singurii beneficiari reali.
Cornel Vasile, Consilier juridic