Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Malpraxis, soția mea a născut o fetiță de 3 kg ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Malpraxis, soția mea a născut o fetiță de 3 kg prin cezariana, ...

Malpraxis, soția mea a născut o fetiță de 3 kg prin cezariana, in prima zi de naștere al copilului am fost anunțat că fetița e bine, a doua zi, soția și medicul ginecolog mi-a spus că fetița are mana rupt din glavicula, medicul a spus că sa grăbit să extragă copilul sa nu înghițea lichid și a apucat cu degetul mânuță dreapta, dar am avut o surpriza la externarea copilului, pe scrisoare medicala scria că e ruptă din humerus,nu din glavicula cum a spus medicul ginecolog, doresc sa mă îndrumați unde pot depune plângere, mânuță a fost pusă in gips dar medicul chirurg pediatrie din infantila nu a pus oasele bine și nu sau sudat bine,
Mai întâi vă adresați la Colegiul Medicilor și apoi, dacă răspunsul lor nu este pe măsura așteptărilor, în instanță.
Nu va obliga nimeni sa va adresati Colegiul Medicilor ,nu este o procedura prealabila obligatorie demararii unei plangeri penale sau unui proces civil in raspundere civila delictuala.Plangerea la Colegiu nu duce decât la tergiversarea celorlalte posibile proceduri care oricum durează mult.Cautati pe net av specializat în malpraxis medical și mergeți pt o consultație și pt a vedea ce sanse exista etc.Recent au avut loc conferințe pe această temă iar opinia unanimă a avocaților specializati in acest domeniu a fost ca procedura respectiva este inutilă..
Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/articol_487...
si aici: www.avocatnet.ro/articol_381...
Mulțumesc!

Cristina Filimon a scris:

Mai întâi vă adresați la Colegiul Medicilor și apoi, dacă răspunsul lor nu este pe măsura așteptărilor, în instanță.

Mulțumesc!

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu va obliga nimeni sa va adresati Colegiul Medicilor ,nu este o procedura prealabila obligatorie demararii unei plangeri penale sau unui proces civil in raspundere civila delictuala.Plangerea la Colegiu nu duce decât la tergiversarea celorlalte posibile proceduri care oricum durează mult.Cautati pe net av specializat în malpraxis medical și mergeți pt o consultație și pt a vedea ce sanse exista etc.Recent au avut loc conferințe pe această temă iar opinia unanimă a avocaților specializati in acest domeniu a fost ca procedura respectiva este inutilă..