Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Daca fostul sot nu a mai achitat pensia de intretinere ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Daca fostul sot nu a mai achitat pensia de intretinere completa ...

Daca fostul sot nu a mai achitat pensia de intretinere completa pentru copilul major student, conform hotararii judecatoresti, exista posibilitatea de a fi executat silit pentru recuperarea sumelor datorate?
da, pentru sumele neachitate vă puteți adresa unui executor judecătoresc.
Copilul major trebuie sa puna in executare hotararea prin care a fost stabilita pensia de intretinere in favoarea sa, urmand sa solicite in cadrul procedurii de executare silita sumele restante neachitate de catre debitor si totodata poprirea lunara a venitului realizat, pentru pensia de intretinere ce urmeaza a fi platita lunar.
Buna seara,

Executarea silita vizeaza sumele de bani din ultimii trei ani, este aplicabil termenul general de prescriptie, cel de 3 ani.

Veti putea recupera si onorariul remis executorului judecatoresc.

In prealabil demararii executarii silite, interesati-va daca fostul sot are un loc de munca, pentru a-i fi poprite veniturile salariale.

Totodata, informati-va daca detine bunuri, in vederea initierii executarii silite.

Debitorului i se va pune in vedere prin somatie sa plateasca sumele de bani aferente pensiei de intretinere, respectiv executarii silite.(onorariul executorului ).

In cazul in care nu da curs somatiei, se va proceda la continuarea executarii silite.

Multumesc foarte mult pentru raspunsul oferit.
Manuela Rășină, administrator