Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi copii-parinti necasatoriti. Buna ziua! Se dă ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi copii-parinti necasatoriti. Buna ziua! Se dă urmatoarea situatie: părintii nu au fost casatoriti, ...

Buna ziua! Se dă urmatoarea situatie: părintii nu au fost casatoriti, desi au trait impreuna pana la finalul vietii. Au avut 5 copii, primii 2 poarta numele de familie al mamei, ceilalti 3 pe al tatalui. Cand vine vorba de împartirea casei parintesti(singura avere), cine are drept la mostenire? Au toti copiii drepturi egale? Multumesc
Cata vreme toti copiii sunt recunoscuti de tata, da, au drepturi egale la mostenirea ambilor parinti, indiferent de numele purtate.
Legal vorbind, ce inseamna "recunoscuti"? Ce documente atesta acest lucru? In sat, toata lumea cunoaste situatia, dar presupun ca e nevoie de o dovada scrisa. Parintii in cauza sunt decedati. Multumesc

MihailZC a scris:

Cata vreme toti copiii sunt recunoscuti de tata, da, au drepturi egale la mostenirea ambilor parinti, indiferent de numele purtate.

Certificatul lor de nastere.
Apare numele tatalui la rubrica "tata"? Daca da, atunci sunt recunoscuti.
Daca e o linie, nu sunt recunoscuti si atunci o vor mosteni doar pe mama.
In certificatele de nastere ale acestora sa fie trecuti ambii parinti, atat tatal cat si mama.
La rubrica '' tata'' nu trebuie sa fie liniuta, spatiu liber.
Exista aceste date in toate certificatele de nastere?
Daca toti copii au in certificatul de nastere numele mamei si al tatalui inseamna ca vor imparti in 5 mostenirea casei parintesti, indiferent de numele pe care il poarta.