avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna seara. Va cer sfatul in legatura cu o prescriptie ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna seara. Va cer sfatul in legatura cu o prescriptie datorie. ...

Buna seara. Va cer sfatul in legatura cu o prescriptie datorie. Datele sunt in felul urmator. In 2007 am facut un descoperit de card. Am platit la vremea respectiva niste rate,dar nu achitat tot creditul. In 2011,Banca a cesionat creditul unei firme de recuperare. Zilele acestea, dupa 9 ani, primesc o notificare sa achit creditul. Am luat legatura cu ei si i am intrebat de ce nu m au notificat in tot acest timp. Au zis ca nu au putut lua legatura cu mine telefonic,dar mi au trimis 28 de notificari. Intrebarea este daca pot fi executat silit avand in vedere timpul de prescriptie?Si daca da, am sanse sa contest si sa castig cu un avocat,in baza prescriptiei?mentionez ca nu am mai facut nicio plata in utimii 10 ani?
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 16:40, 10 Noiembrie 2020
De putut se poate.dar va puteți opune formuland contestatie la executare.nu contează ca n-ati mai făcut dvs.nicio plata.poate reușiți sa rezolvați prin avocat.
Ultima modificare: Vineri, 30 Octombrie 2020
Antoanela Geaman, Avocat
deoca,data nu ii luati in seaman. abia cand ajungeti in executare silita, daca ajungeti acolo, apelati la un avocat sa formuleze o contestatie la executare.
deocamdata nu ii luati in seaman. abia cand ajungeti in executare silita, daca ajungeti acolo, apelati la un avocat sa formuleze o contestatie la executare.
Ultima modificare: Vineri, 30 Octombrie 2020
gi-jane2, moderator
Buna ziua,

Formulati contestatie la executare, in termen de 15 zile de cand v-a fost transmis actul de executare.

Invocati prescriptia dreptului de a solicita executarea silita.

Dreptul de a solicita executarea silita se naste de la ultima plata efectuata.

Termenul de 3 ani se implineste cand banca depune o cerere,la executor, in sensul de a incepe executarea silita.

Cesiunea trebuie sa va fi notificata, altminteri, ea este abuziva.

Societatea de recuperari creanta nu are o calitate, in sensul de a demara , sau de a starui in executarea silita.

Totodata, dobanzile nu pot fi adaugate de societatile de recuperari creante.

Notificarile nu intrerup cursul prescriptiei.

Cursul prescriptiei a inceput in baza vechiul Cod civil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen de prescriere marvul marvul dreditul meu de la o banca a fost cesionat in anul 2009 catre o firma de recuperare fara instintarea mea apoi acea firma il da altei firme samd. acum apare ... (vezi toată discuția)
Executare silita pt datorie achitata acum peste 10 ani Dia Stef Dia Stef Buna seara, am avut un credit la Raiffeisen Bank din 2003. In 2005 am inceput sa acumulez niste restante. Am fost notifficata de o firma de recuperari si am ... (vezi toată discuția)
Termen de prescriptie pentru credit bancar ifti1967 ifti1967 Buna ziua, Am primit, in februarie 2010, o notificare de executare silita de la o firma de recuperari ptr un credit neachitat integral de titular, eu avand ... (vezi toată discuția)