Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Prescriptie contraventie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Prescriptie contraventie

Buna ziua, care este termenul de prescriptie al unei contraventii. In concret, posibil sa fi parcat ilegal in data de 07 iunie, dar am primit procesul verbal de contraventie pe data de 30 oct (fiind completat in data de 24 octombrie)
Cunosc faptul ca alin. 1, art. 14, OUG 2/2001 prevede:
(1) Executarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenției nu a fost comunicat contravenientului în termen de o lună de la data aplicării sancțiunii.
Intrebare: data aplicarii contraventiei este data la care a fost intocmit Procesul Verbal sau data faptei?
Merci
alx69, utilizator
Data aplicarii contraventiei. La sanctionarea contraventiilor legate de vigneta numai asa se procedeaza, constatarea se face dupa citeva luni.
OG2/2001
Articolul 13
(1) Aplicarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârşirii faptei.
latka, moderator