avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Aplicare OUG 130/2020 pt mediatori
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Aplicare OUG 130/2020 pt mediatori

Buna ziua
Recent s-a modificat OUG 130/2020 si s-a inclus ca beneficiar al M1 - microgranturi de 2.000 euro profesionistii cu CAEN 6920. Adica contabilii.
Pe cei cu CAEN 6910 - activ juridice i-au onclus in M2, unde beneficiarii trebuie sa fie IMM-uri. Oare cate societati comerciale inregistrate la ONRC (IMM conf OUG 130/2020) exista cu CAEN 6910?
Cu ce se ocupa cei din Consiliul de Mediere daca nu au facut nimic pt ca mediatorii sa poata beneficia de microgranturi? Oare din cei 2.000 euro nu se puteau achita taxele restante si alte datorii?
Intreb si eu pt un prieten.
Cel mai recent răspuns: robert11 , utilizator 12:30, 5 Aprilie 2021
Revedeți atribuțiile Consiliului de mediere prevăzute în Legea 192/2006. Nu intră și această atribuție. M-am uitat puțin peste OUG 130/2020 modificată și nu rezultă că și birourile de mediator pot benefica. Și dacă ar fi beneficiat, ar trebui să luați în considerare și condițiile de eligibilitate. De pildă, cifra de afaceri din exercițiul financiar anterior. Vă recomand să intrați de grupurile mediatorilor de pe facebook, unde să ridicați aceste probleme.
Nu sunt mediator si nu cred ca se rezolva ceva pe facebook.
In ceea ce priveste atributiile Consiliului de Mediere cele principale sunt stabilite in Legea medierii, insa se completeaza cu cele din ROI. Pe acestea din urma si stabileste singur.
Ultima modificare: Marți, 6 Aprilie 2021
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cheltuieli deductibile pentru masura 1 - microgranturi pentru imm narcispataru narcispataru Buna ziua, Am aplicat pentru Masura 1 - Microgranturi pentru IMM fara salariati si am obtinut micrograntul ( contractul semnat si plata contractului). Codul ... (vezi toată discuția)
Validare acord mediere conform oug 90/12.12.2012 mihaelamihaela1234 mihaelamihaela1234 Exista un titlu de proprietate cu trei beneficiari: doi in Bucuresti si celalalt in Calarasi. Terenul ce face obiectul actului se afla in Braila si este compus ... (vezi toată discuția)
Oug 117/2009 – masuri privind taxa de poluare auto Rady Consult Rady Consult Pe scurt. Am o masina noua (productie 2009), cumparata din Romania de la o reprezentanta, in decembrie 2009, pe care am inmatriculat-o pentru prima data in ... (vezi toată discuția)