Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Dobanzi si penalitati
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Dobanzi si penalitati

Buna ziua! Se amana plata dobanzilor si a penalitatilor aferente obligatiilor bugetare pana la 25 decembrie 2020 doar pentru firme sau si pentru contribuabili persoane fizice?
Masurile se refera la obligații fiscale scadente începând cu data intrării în vigoare a OUG 29/2020, deci nu doar la societati, ci la orice fel de debitori.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Inclusiv pentru dobanzile si penalitate aferente taxelor si impozitor locale, pentru amenzi?
AlbertCaf, utilizator
Nu, pt ca OUG 29/2020 se refera la obligațiile fiscale scadente pentru care se datorează dobânzi și penalități de întârziere conform Codului de procedură fiscală. Pentru taxele si impozitele locale se datoreaza majorări de întârziere, iar pt amenzi nu se datoreaza dobânzi și penalități de întârziere.
Si atunci, cetatenii dintr-o comuna fata de dobanzile si penalitatile caror obligatii pot beneficia de aceasta prorogare pana la 25 decembrie?
AlbertCaf, utilizator
Puteti avea impozit pe chirii, impozit din activitati independente (PFA, II), impozit pe venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, contributii la asigurari sociale.