Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sunt valide documentele demisie primite pe mail in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sunt valide documentele demisie primite pe mail in relatia cu statul?

Buna ziua,

Am schimbat locul de munca in timpul pandemiei si avand in vedere situatia actuala, toate documentele mi-au fost trimise pe mail semnate si stampilate de catre fostul angajator.
Intrebarea mea este daca documentele acestea vor fi cerute pe viitor de institutiile publice (poate la varsta pensionarii?), si daca da, as putea avea probleme pentru ca nu le-am primit in original in format fizic? E de ajuns sa le printez pe cele primite pe mail?

Va multumesc,
Ionut
Vi se vor solicita originalele la pensionare ... prin urmare, solicitati angajatorului sa vi le comunice si prin posta/curier.

Documentele sunt valabile numai daca sunt insotite de o semnatura electronica.