Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Care este vechimea mea în muncă și care este ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Care este vechimea mea în muncă și care este vârsta de pensionare legală?

Bună seara!
Vă rog să mă ajutați cu calculul următoarelor perioade de muncă:
26 de ani și 2 luni câte 8 ore pe zi
plus 18 luni cu program parțial de 2 ore. (Nu știu cum să um includ această perioadă).
Din totalul acesta, 11 ani și 3 luni sunt în grupa a doua de muncă.
De asemenea am locuit peste 30 de ani în Călărași, oraș poluat inclus recent într-o lege care dă posibilitatea de a ieși la pensie mai devreme cu 2 ani. Cum se dovedește asta dacă m-am mutat ulterior?
Sunt născută în 16.10.1960.
Mulțumesc!
serrafima, utilizator
serrafima a scris:

Bună seara!
plus 18 luni cu program parțial de 2 ore. (Nu știu cum să um includ această perioadă).
....

Care este perioada exacta ? ..... de la ,,,,, pana la...
Din 1.07.2009 până pe 31.12.2010 inclusiv, sunt 18 luni cu contract parțial de 2 ore pe zi.
18 luni cu contract parțial de 2 ore pe zi = 18 luni stagiu de cotizare la pensie
Mulțumesc mult!
serrafima, utilizator