avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Care este vechimea mea în muncă și care este ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Care este vechimea mea în muncă și care este vârsta de pensionare legală?

Bună seara!
Vă rog să mă ajutați cu calculul următoarelor perioade de muncă:
26 de ani și 2 luni câte 8 ore pe zi
plus 18 luni cu program parțial de 2 ore. (Nu știu cum să um includ această perioadă).
Din totalul acesta, 11 ani și 3 luni sunt în grupa a doua de muncă.
De asemenea am locuit peste 30 de ani în Călărași, oraș poluat inclus recent într-o lege care dă posibilitatea de a ieși la pensie mai devreme cu 2 ani. Cum se dovedește asta dacă m-am mutat ulterior?
Sunt născută în 16.10.1960.
Mulțumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 4 Noiembrie 2020
serrafima, utilizator
Cel mai recent răspuns: serrafima , utilizator 23:48, 8 Noiembrie 2020
serrafima a scris:

Bună seara!
...
plus 18 luni cu program parțial de 2 ore. (Nu știu cum să um includ această perioadă).
....


Care este perioada exacta ? ..... de la ,,,,, pana la...
Din 1.07.2009 până pe 31.12.2010 inclusiv, sunt 18 luni cu contract parțial de 2 ore pe zi.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
18 luni cu contract parțial de 2 ore pe zi = 18 luni stagiu de cotizare la pensie
Mulțumesc mult!
Ultima modificare: Duminică, 8 Noiembrie 2020
serrafima, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calculul vechimii în muncă și aflarea vârstei de pensionare. serrafima serrafima Calculul vechimii în muncă și aflarea vârstei de pensionare. Bună seara! Vă rog să mă ajutați cu calculul următoarelor perioade de muncă: 26 ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare BADNIC4 BADNIC4 Buna ziua,parintii mei au stagiu de cotizare pt pensie complet,respectiv mama nascuta in 17.8.1960-35 ani si 4 luni cotizatie si 3 ani si 6 luni grupa a.2.a ... (vezi toată discuția)
Reducerea vârstei de pensionare pentru grupa a ii a de muncã victoritaduma victoritaduma Bună ziua, Unchiul meu a lucrat 26 de ani cu grupa a II a de muncă. Acum vrea să iasă la pensie dar nu are anii, are 60 împliniți în februarie. La ... (vezi toată discuția)