Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua , Am cumparat un apartament nou in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua , Am cumparat un apartament nou in septembrie 2020 ...

Buna ziua ,
Am cumparat un apartament nou in septembrie 2020 si imi vine de la asociatie o Suma imensa de plata pt niste fonduri de investitie care incep din luna iunie . Mie mi se pare firesc sa am plati de facut incepand din luna Cand am cumparat apartamentul si Nu cu doua trei luni inainte de a-L cumpara. Am cerut explicatii si mi S-a spus ca Suntem obligati sa platim aceste fonduri intrucat includ camere de supraveghere( 20 de camere -25.000 Ron) care Nu sunt montante inca , interfon ( care Nu este montat inca) casuta postala care a Fost montata . Ma intreb toate aceste proiecte se Pot face fara un vot al proprietarilor? Adica asociatia Poate sa demareze proiecte pe cont proprio fara acordul nostru si dupa sa ne impuna sa platim sume enorme? Cine Poate sa ma ajute please, Cum ar trebui sa procedez, Nu am platit nimik pana in momentul de fata pt ca mi se pare o aberatie. Va Multumesc anticipat
Buna ziua,
Faceti o cerere in scris catre Asociatie in care solicitati sa vi se comunice scris temeiul solicitarii acestor sume, inclusiv contractele externe cu furnizorii. Dupa ce obtineti raspunsul in scris si vedeti de cand dateaza aceste obligatii contractate de Asociatie, daca exista sau nu hotarare a Asociatiei si pentru ce exact vi se solicita sumele, veti putea stii daca este legal demersul.
Va Multumesc din suflet!oare aceasta cerere Nu pot sa o fac direct la asociatie avand in vedere ca astazi merg sa platesc intretinerea?si inca Ceva , eu in contractul de vanzare cumparare am un paragraf in care dezvoltatorul Scrie ca Nu este Nici un fel de plata la asociatie.
Lory01, utilizator
Da, cererea o depuneti la asociatie, solicitati raspunsul in scris si sa va dea un numar de inregistrare a cererii. Dupa ce veti vedea cat de vechi sunt datoriile veti putea analiza demersurile pe care le aveti de facut in raport cu clauzele dezvoltatorului.
Daca exista infiintata asociatie de proprietari,in conformitate cu disp L nr 196/2018
ART. 28
(1) Proprietarii din condominiu au dreptul să fie informați în legătură cu toate aspectele ce
privesc activitatea asociației, să solicite în scris și să primească copii după orice document al
acesteia.
Proprietarii care solicită copii după documentele asociației de proprietari vor suporta
costul de multiplicare a acestora.
(2) În vederea bunei informări a proprietarilor, asociația de proprietari amplasează la loc vizibil
un avizier la care sunt afișate documente, în conformitate cu prevederile prezentei legi.
(3) Proprietarii din condominii au dreptul să primească explicații cu privire la calculul cotei de
contribuție la cheltuielile asociației de proprietari și, după caz, să o conteste în scris în termen de
10 zile de la afișarea listei de plată. Președintele asociației de proprietari este obligat să răspundă,
în scris, la contestație în termen de 10 zile de la primirea acesteia.

(4) În cazul în care președintele sau administratorul nu ia toate măsurile necesare în scopul
facilitării accesului proprietarilor la documentele contabile sau la orice alt document al asociației
de proprietari, conform legii, proprietarii au dreptul de a notifica despre aceasta comitetul executiv
și cenzorul/comisia de cenzori. În situația nesoluționării sau a soluționării necorespunzătoare a
solicitărilor notificate în termen de 10 zile de la depunerea acestora, proprietarii se pot adresa
compartimentelor prevăzute la art. 10.

Scrie ca Nu este Nici un fel de plata la asociatie.

Asociatia de proprietari se infiinteaza cu scopul administrarii si asigurarii starii tehnice a partii comune de constructii si de instalatii din imobilul d elocuit in comun
Conform disp L nr 196/2018 proprietarii au obligatia legala sa achite lunar cote intretinere parte individuala si parte comuna