avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1827 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna seara! Am depus acțiunea de divorț în iunie ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna seara! Am depus acțiunea de divorț în iunie 2020, soțul ...

Buna seara! Am depus acțiunea de divorț în iunie 2020, soțul a depus o cerere reconventionala unde eu sunt obligata în 10 zile sa răspund la ea.
Am un avocat, cu el am depus și acțiunea de divorț și am plătit toată suma ceruta de la început, iar acum pentru a răspunde la cererea lui reconventionala mi s-a spus ca va trebui sa ii plătesc alta suma care va fii în funcție de ce scriu. Este corect asa ceva?
Mulțumesc frumos pentru răspunsuri.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 21:54, 9 Noiembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Depinde ce scrie in contractul de asistenta juridica pe care l-ati incheiat cu acel domn avocat.
La cum povestiti, cred ca vi se percepe un onorariu etapizat. Sa va asteptati si la costuri suplimentare pentru reprezentarea la fiecare termen de sedinta.
Ori clarificati situatia cu avocatul ori va angajati un alt avocat cu care sa vorbiti aceeasi limba.
Mi s-a spus ca ce am plătit este pentru tot procesul doar ca aceasta este o alta acțiune

Avocat Neagu Elena a scris:

Depinde ce scrie in contractul de asistenta juridica pe care l-ati incheiat cu acel domn avocat.
La cum povestiti, cred ca vi se percepe un onorariu etapizat. Sa va asteptati si la costuri suplimentare pentru reprezentarea la fiecare termen de sedinta.
Ori clarificati situatia cu avocatul ori va angajati un alt avocat cu care sa vorbiti aceeasi limba.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca nu sunt doua dosare distincte de divort, cu numar diferit de inregistrare, inseamna ca va aflati in cadrul aceluiasi proces pentru care ati achitat deja onorariul integral, pentru toate cererile pe care avocatul dvs trebuie sa le redacteze.
Daca nu sunteti multumita si nu doriti sa mai achitati diferenta de bani solicitata aveti dreptul sa reziliati contractul cu avocatul dvs si sa-i solicitati restituirea sumei de bani pentru care nu va mai presta activitatea, respectiv reprezentarea in instanta la termenele viitoare.
Ultima modificare: Luni, 9 Noiembrie 2020
Avocat Neagu Elena, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este un ex de lipsa de comunicare din partea avocatului care ar fi trebuit să va spuna.de cand a fost angajat ce costuri sunt,ce costuri suplimentare pot sa apara etc.Daca ati platit câteva sute de lei este puțin și atunci redactarea unei intampinari la reconventionala costa pt ca av rămâne cu impresia ca munceste pe putin.Daca ati platit de la 2500-3000 de lei în sus nu ar trebui să va mai ceara alți.bani.
Sa stiti ca aceasta este o alta actiune daca este vorba de o cerere reconventionala si presupune aparari suplimentare si o complicare a procesului.
Restul aspectelor nu le cunosc dar pare sa aiba dreptate avocatul dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua, soțul a introdus actele pentru procesul de divorț ... Ramona102 Ramona102 Bună ziua, Soțul a introdus actele pentru procesul de divorț din vina mea. Dacă sunt de acord, cu ce a cerut el, dar nu sunt de acord cu motivația care ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! am plătit un avocat suma de 4000 lei pentru a depune ... Ana-maria.a Ana-maria.a Buna ziua! Am plătit un avocat suma de 4000 lei pentru a depune acțiunea de divorț, iar acum pentru a răspunde la o cerere reconventionala mi s-au cerut ... (vezi toată discuția)
Problema cu onorariul avocatului oliviar oliviar Buna ziua am si eu o problema sunt in proces de divort cu sotul meu avem doi copii minori cererea de divort a fost introdusa de el eu nefiind anuntata am ... (vezi toată discuția)