avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1770 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Am plătit un avocat suma de 4000 lei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Am plătit un avocat suma de 4000 lei pentru a depune ...

Buna ziua! Am plătit un avocat suma de 4000 lei pentru a depune acțiunea de divorț, iar acum pentru a răspunde la o cerere reconventionala mi s-au cerut alți bani. Cum trebuie procedat pentru a rezilia contractul și a mi se înapoia o parte din bani? Pentru ca 4000 de lei doar pt a depune acțiunea de divorț este exagerat.
Mulțumesc pentru răspunsuri.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 15:31, 11 Noiembrie 2020
Nu va puteți recupera banii.
Discutati cu el sau platiti alt avocat sa va facă pe reconventionala ceea ce ar fi de făcut.
Daca s-a făcut reconventionala procesul se va complica si va deveni complex.
Ultima modificare: Miercuri, 11 Noiembrie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
El este de acord cu divorțul, în reconventionala a scris ca este de acord cu divorțul dar în cazul în care nu o sa mai fiu eu sa se tina cont de ea.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Nu va puteți recupera banii.
Discutati cu el sau platiti alt avocat sa va facă pe reconventionala ceea ce ar fi de făcut.
Daca s-a făcut reconventionala procesul se va complica si va deveni complex.

Discutati cu avocatul in acest caz.
Daca nu are mult de lucru o poate face și in banii luați daca este înțelegător.
Depinde cât are de scris.
Din punctul meu de vederee onorariul.perceput ar trebui să acopere și o întâmpinare la cererea reconventionala.
Depinde cum s-au înțeles contractual .
Depinde si de complexitatea cauzei estimata la inceput si de situatia actuală.

Reconventionala face un proces nou cu dubla judecata.

Daca avocatul ar avea de scris jumătate de pagina ar fi de bun simt sa o lase asa.

Alte discuții în legătură

Onorariu vaiana vaiana m-ar interesa sa stiu onorariul pe care-l percepe un avocat pentru un divort cu minori.multumiri. (vezi toată discuția)
Divort fara partaj la judecatorie geodoinel geodoinel buna ziua,am fost insurat iar dupa 7 luni de casnicie,fosta sotie s-a intors la vechile obiceiuri nu tocmai ortodoxe si am cazut de comun acord sa divortam,am ... (vezi toată discuția)
Termen impacare divort alexandru0104 alexandru0104 buna ziua!as dori sa ma ajutati cu o informatie daca se poate...sotia mea a depus o cerere de divort si avem termen pe 18.02.2013...intre timp am facut o ... (vezi toată discuția)