avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1091 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... termen impacare divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

termen impacare divort

buna ziua!as dori sa ma ajutati cu o informatie daca se poate...sotia mea a depus o cerere de divort si avem termen pe 18.02.2013...intre timp am facut o intampinare prin care am scris ca sunt de acord cu desfacerea casatoriei.acum ne-am intalnit si am vrea sa obtinem de la instanta un termen de impacare.spuneti mi va rog care e procedura si ce trebuie sa facem ca sa obtinem acest termen.va multumesc.specific ca suntem casatoriti de aproape 5luni si nu avem copii
Ultima modificare: Duminică, 3 Februarie 2013
alexandru0104, utilizator
Va prezentati la termenul fixat de instanta si cereti termen in vederea impacarii. In procesul de divort va puteti impaca oricand. Daca mai exista o sansa, ar fi pacat sa nu incercati.
dar o hartie scrisa nu se poate face in acest sens?eu nu am fost niciodata prin sali de judecata,sufar si de diabet si nu stiu cum va reactiona boala mea la o astfel de emotie...nu putem face amandoi o cerere comuna?si ce anume sa cuprinda cererea?am uitat sa zic,ea are avocat cu imputernicire.stiu ca ar fi pacat si din acest motiv nu am renuntat sa lupt
Nu se prezinta reclamantul = se suspenda dosarul, nu mai divortati.
dar se prezinta avocatul ei care are imputernicire avocationala...ma intrebam daca se poate face o hartie scrisa in acest sens si ce ar trebui sa contina
AVLIL a scris:

Nu se prezinta reclamantul = se suspenda dosarul, nu mai divortati.


RECLAMANTUL, nu avocatul lui!

Alte discuții în legătură

Proces divort ContSters74221 ContSters74221 stimati juristi! va rog sa ma ajutati cu explicatii despre un proces de divort in care eu am calitatea de parat.relatez mai jos evolutia procesului: in ... (vezi toată discuția)
Cerere reconvenþionalã sau întâmpinare? ghiocelioana ghiocelioana Bună ziua! Doi soţi, căsătoriţi în anul 2000, cănd soţul avea casă construită, iar soţia era divorţată de primul soţ şi avea în ... (vezi toată discuția)
In calitate de parat intr un divorț cu minor daca nu ma pot ... Ijman Ijman In calitate de parat intr un divorț cu minor Daca nu ma pot presenta la divorț unde reclamanta a dat declaratoria false privand contribuire la cresterea ... (vezi toată discuția)