Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Se mai poate depune declaratie rectificativa pentru ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Se mai poate depune declaratie rectificativa pentru anul 2019

Buna ziua,
Se mai poate depune declaratie rectificativa in cazul unui PFA, pentru anul 2019, in luna noiembrie 2020, pentru ca s-a gresit punctul I.4: Stabilirea impozitului anual datorat pe venitul net anual impozabil realizat din activitati independente si drepturi de proprietate intelectuala, impuse in sistem real ? Mai exact s-a trecut gresit la puctul 2: CAS datorata- s-a luat si CASS in calcul, rezultand punctul 5: Total impozit anual datorat mai mic.
Va multumesc.
Da. Sigur ca puteti depune rectificativa pentru a corecta ceva in acea declaratie.
Modelul actualizat al declaratiei unice din august 2020, nu mai are rubricile cu bonificatii, in declaratia initiala s-a beneficiat de bonificatii, plata impozitului pe venit, CAS si CASS s-a facut cu bonificatii. Acum la completarea declaratiei rectificaive pe anul 2019 , se pierd bonificatiile? Sumele de plata datorate din rectificare se fac pierzand bonificatiile?
Mulumesc mult.