Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere - OUG 147/2020, incepand cu 9 Noiembrie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere - OUG 147/2020, incepand cu 9 Noiembrie

Incepand cu 9 Noiembrie, se mai pot acorda zile libere pentru parinti in baza OUG 147/2020? Intrebarea vine deoarece s-au inchis scolile prin Ordin 5972, iar OUG 147/2020 prevede ca zilele libere se acorda pt parinti, in scolile unde s-a suspendat activitatea "ca urmare a rezultatului anchetei epidemiologice".

Art. 1
(1)Se acordă zile libere unuia dintre părinţi pentru supravegherea copiilor, în situaţia limitării sau suspendării activităţilor didactice care presupun prezenţa efectivă a copiilor în unităţile de învăţământ şi în unităţile de educaţie timpurie antepreşcolară, unde aceştia sunt înscrişi, ca urmare a rezultatului anchetei epidemiologice determinate de răspândirea coronavirusului SARS-CoV-2, efectuată de direcţia de sănătate publică judeţeană, respectiv a municipiului Bucureşti, şi având în vedere hotărârile comitetului judeţean pentru situaţii de urgenţă, respectiv Comitetului pentru Situaţii de Urgenţă al Municipiului Bucureşti.

Multumesc,
Oana
Se acorda ... Si inchiderea scolii intra in situatiile prevazute de OUG 147/2020.