avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... OUG 147
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

OUG 147

Buna ziua
Avand in vedere OUG 147 /2020, se acorda zile libere parintilor pentru supravegherea copiilor pana la 12 ani in situatia in care copilul desfasoara activitatea scolara de acasa, chiar daca scoala / clasa nu sunt inchise?
Ceea ce ma deruteaza este textul din art. 1 alin 1 `` ca urmare a rezultatului anchetei epidemiologice determinate de răspândirea coronavirusului SARS-CoV-2, efectuată de direcţia de sănătate publică judeţeană, respectiv a municipiului Bucureşti, şi având în vedere hotărârile comitetului judeţean pentru situaţii de urgenţă, respectiv Comitetului pentru Situaţii de Urgenţă al Municipiului Bucureşti.``
Asadar daca un copil este la scoala 2 saptamani si doua saptamani invata de acasa, parintele beneficiaza de zile libere pt aceste doua saptamani, chiar daca nu sunt cazuri de COVID in scala?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: mmarianne , utilizator 19:20, 14 Septembrie 2020
Anul școlar 2020-2021: Când și cum pot cere părinții libere plătite pentru a sta cu copiii mici, începând de azi
www.avocatnet.ro/articol_558...
Va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile libere - oug 147/2020, incepand cu 9 noiembrie Oana.Musceleanu Oana.Musceleanu Incepand cu 9 Noiembrie, se mai pot acorda zile libere pentru parinti in baza OUG 147/2020? Intrebarea vine deoarece s-au inchis scolile prin Ordin 5972, iar ... (vezi toată discuția)
Buna!am o intrebare.daca fetita mea a împlinit 12 ani in iulie ... andreijoe andreijoe Buna!Am o intrebare.Daca fetita mea a împlinit 12 ani in iulie 2020 ma incadreaza pentru a beneficia de 75% in plus la salar conform OUG 147/2020 ,cu ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. in contextul inceperii noului an scolar, parintele ... carmen_mol carmen_mol Buna ziua. In contextul inceperii noului an scolar, parintele poate solicita sa beneficieze de OUG 147/2020 esalonat , doar pe perioada in care copilul ... (vezi toată discuția)