Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... OUG 147
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

OUG 147

Buna ziua
Avand in vedere OUG 147 /2020, se acorda zile libere parintilor pentru supravegherea copiilor pana la 12 ani in situatia in care copilul desfasoara activitatea scolara de acasa, chiar daca scoala / clasa nu sunt inchise?
Ceea ce ma deruteaza este textul din art. 1 alin 1 `` ca urmare a rezultatului anchetei epidemiologice determinate de răspândirea coronavirusului SARS-CoV-2, efectuată de direcţia de sănătate publică judeţeană, respectiv a municipiului Bucureşti, şi având în vedere hotărârile comitetului judeţean pentru situaţii de urgenţă, respectiv Comitetului pentru Situaţii de Urgenţă al Municipiului Bucureşti.``
Asadar daca un copil este la scoala 2 saptamani si doua saptamani invata de acasa, parintele beneficiaza de zile libere pt aceste doua saptamani, chiar daca nu sunt cazuri de COVID in scala?
Multumesc
Anul școlar 2020-2021: Când și cum pot cere părinții libere plătite pentru a sta cu copiii mici, începând de azi
www.avocatnet.ro/articol_558...
Va multumesc