Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. In contextul inceperii noului an scolar, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. In contextul inceperii noului an scolar, parintele ...

Buna ziua. In contextul inceperii noului an scolar, parintele poate solicita sa beneficieze de OUG 147/2020 esalonat , doar pe perioada in care copilul efectueaza orele on-line? Concret, 2 saptamani la munca, doua saptamani acasa si parintele? Va multumesc.
Se acordă zile libere unuia dintre părinți pentru supravegherea copiilor, în situația limitării sau suspendării activităților didactice care presupun prezența efectivă a copiilor în unitățile de învățământ și în unitățile de educație timpurie antepreșcolară, unde aceștia sunt înscriși, ca urmare a rezultatului anchetei epidemiologice determinate de răspândirea coronavirusului SARS-CoV-2, efectuată de direcția de sănătate publică județeană, respectiv a municipiului București, și având în vedere hotărârile comitetului județean pentru situații de urgență, respectiv Comitetului pentru Situații de Urgență al Municipiului București.

In speta, se poate solicita numai pe durata cursurilor on-line. .
Am inteles si e logic. Ideea este daca pot sa stau 2 saptamani acasa si 2 sa merg la munca in decursul unei luni pe tot parcursul anului scolar. Pentru ca , mi s-a comunicat de la serviciul personal ca nu pot face acest lucru. Insa eu asta inteleg prin "limitarea activitatii didactice". Va multumesc
carmen_mol, utilizator
Legea nu distinge situatia mentionata de dvs ...astfel, „unde legea nu distinge, nici noi nu putem distinge“ („ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus“.
Tipic romanesc....Intotdeauna lasam o portita, ca sa putem interpreta fiecare cum vrea......
atunci cum definim "limitare activitate didactica"?