Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumnata mea m-a chemat in judecata pentru pretentii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumnata mea m-a chemat in judecata pentru pretentii legat de ...

Cumnata mea m-a chemat in judecata pentru pretentii legat de achizitionarea apartamentului in care locuieste , apartament cumparat prin credit ipotecar de catre mine , ea achitand avansul si mai mult de jumatate din ratele creditului. Am platit si eu o parte din aceste rate ,ea neavand venituri in acea perioada. Am intocmit si un contract sub semnatura privata pentru imprumut , dar am convenit ca termen de rambursare a sumei peste 5 ani. Intrebarea mea este daca eu prin cerere reconventionala pretind plata ratelor platite de catre mine ( ele fiind incluse in cele din acel contract de imprumut la care se adauga si alte sume care nu au legatura cu apartamentul ) pot spera sa obtin restituirea lor , iar in caz de respingere a cererii mele pierd taxa de timbru care am platit-o ?.
iar in caz de respingere a cererii mele pierd taxa de timbru care am platit-o ?.

da.
mai departe nu inteleg , ati cumparat casa pt cumnata ? cine, cui datoreaza bani?
Casa a fost cumparata prin credit ipotecar pe numele meu , intrucat cumnata mea nu indeplinea conditiile de venit pt. acordarea creditului. Astfel ea a platit avansul si se obliga fata de mine sa plateasca ratele si toate cheltuielile legate de imobil. La stingerea creditului ipotecar eu trebuie sa ii transfer pe cheltuiala ei titlul de proprietate. Neavand venituri o perioada mare de timp a trebuit sa platesc eu o parte din rate , pentru a nu avea probleme cu banca. Acum a intervenit un dezacord major intre noi , imi cere in instanta o suma mare de bani , intrucat considera ca eu intentionez sa vand apartamentul, fara a o despagubi in vreun fel , pt. banii platiti de ea ( avans si rate ),lucru care bineinteles nu este real. Intentionez sa formulez cerere reconventionala si sa cer sa imi restituie banii platiti in locul ei atunci cand nu a putut achita ratele. Pentru aceasta suma , asa cum am mai spus avem un document scris si semnat de ea , acum de curand prin care recunoaste sumele primite anterior in mai multe transe cu titlul de imprumut , dar care are scadenta peste 5 ani.