avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 475 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, In cazul in care suntem divortati iar ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, In cazul in care suntem divortati iar copilul locuieste ...

Buna ziua, In cazul in care suntem divortati iar copilul locuieste la mine (tata) dar domiciliul e stabilit in hotarare la mama (hotararea e din decembrie anul trecut), se poate obtine prin ordonanta presedintiala suplinirea acordului mamei?

Multumesc.
Ultima modificare: Joi, 12 Noiembrie 2020
Popescu Tudor, utilizator
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 07:34, 14 Noiembrie 2020
Suplinirea acordului mamei pt ce anume?Doriti sa plecati cu minorul în străinătate și aveti nevoie de acordul fostei soții?
Sa isi faca buletin la mine. Aici locuieste continuu de la finalizarea divortului.
Ultima modificare: Joi, 12 Noiembrie 2020
Popescu Tudor, utilizator
Mama este de acord?
~ Conținut șters la cerere ~
Ma scuzati daca nu am fost clar.

Copilul are 14 ani.
Sta la mine de 3 ani de cand suntem despartiti (1 an de la hotararea definitiva)
Domiciliul e stabilit la mama, prin hotararea de mai sus.
Mama nu e de acord sa isi faca buletin la mine

Ce variante am sa stea legal la mine, sa aiba buletin facut la mine?

Alte discuții în legătură

Buletin 14 ani Popescu Tudor Popescu Tudor Buna ziua, In urma cu un am s-a pronuntat hotararea definitiva de divort si domiciliul copilului minor a fost stabilit la mama (eu sunt tatal lui). Copilul ... (vezi toată discuția)
Unde este dreptul minorului de 6 ani ? damatteo damatteo Prin hotărâre judecătorească minorul vine incredințat mamei , iar amândoi ( mamă si copil ) au rezidență in Italia . Se duc in România iar la ... (vezi toată discuția)
Schimbare domiciliu minor in strainatate fara acordul tatalui rau voitor Andaxyz22 Andaxyz22 Buna ziua. Am 24 de ani si am divortat in mai 2014, atunci am primit hotararea definitiva si irevocabila de divort si bineinteles stabilindu-se custodie comuna ... (vezi toată discuția)