Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Schimbarea permisului de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Schimbarea permisului de conducere

Daca mama mea este in posesia unui buletin de identitate cu valabilitate nelimitat
si vrea sa-si schimbe permisul pentru ca ii expira in curand trebuie sa-si schimbe si buletinul in carte de identitate ?
Atata timp cat buletinul este valabil nu exista nicio obligativitate sa isi schimbe si buletinul de identitate.Isi poate schimba numai permisul de conducere,desi daca buletinul este din acela de tim vechi,la optiunea sa,il poate preschimba cu o carte de identitate noua.
Daca adresa de domiciliu din buletin si/sau numele de familie i-au ramas neschimbate atunci nu are nici un fel de obligatie sa-si schimbe actul de identitate!B-)
Este obligata sa-si schimbe BI care este cu valabilitate nelimitata la preschimbarea permisului?