avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna seara, Pentru a obtine o viza de flotant la o ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna seara, Pentru a obtine o viza de flotant la o adresa, la ...

Buna seara,

Pentru a obtine o viza de flotant la o adresa, la evidenta populatiei trebuie sa vina ambii proprietari, daca sunt divortati?
Cel mai recent răspuns: mariustz , utilizator 17:18, 15 Noiembrie 2020
Documente necesare
-cerere pentru înscrierea în actul de identitate a mențiunii privind stabilirea reședinței
-actul de identitate al solicitantului
-documentul cu care se face dovada adresei de reședință, original și copie
-declarația găzduitorului
Dacă solicitantul nu este proprietarul imobilului, este necesară declarația scrisă a găzduitorului, aceasta se consemnează pe cererea pentru eliberarea actului de identitate, în prezența lucrătorului de evidență a persoanelor.

În situația în care găzduitorul nu se poate prezenta, la serviciul de evidență a persoanelor, declarația poate fi dată la notarul public, la misiunea diplomatică sau oficiul consular al României din străinătate ori în prezența polițistului de la postul de poliție, pentru mediu rural.
[ link extern ] /
doar unul.
Mulțumesc, din ce am văzut pe internet acum, dacă e locuință de familie ar trebui sa vina amândoi, greșesc?
Dupa divort, nu mai poate fi vb de locuinta familiei.
Am inteles, multumesc pentru raspunsuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stabilirea resedintei (flotant) buneip buneip Buna ziua,as dori sa stiu daca este posibil sa se faca carte de identitate pentru copil de 14 ani pe baza resedintei flotant? Daca da,ce acte imi sunt ... (vezi toată discuția)
Luarea in spatiu draghiciadriana draghiciadriana Ce trebuie sa fac pentru a fi luata in spatiu de un proprietar de imobil? Mentionez ca am viza de flotant la o adresa( eu stau in chirie) ,iar acum pentru a * ... (vezi toată discuția)
Acte necesare pentru preschimbare c.i. zburaet zburaet Buna seara. Mentionez ca lucrez in Bucuresti si imi este incomod sa merg pana in provincie de unde sant de loc. Care ar fi posibilitatea legala de a schimba ... (vezi toată discuția)