Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna seara, Pentru a obtine o viza de flotant la o ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna seara, Pentru a obtine o viza de flotant la o adresa, la ...

Buna seara,

Pentru a obtine o viza de flotant la o adresa, la evidenta populatiei trebuie sa vina ambii proprietari, daca sunt divortati?
Documente necesare
-cerere pentru înscrierea în actul de identitate a mențiunii privind stabilirea reședinței
-actul de identitate al solicitantului
-documentul cu care se face dovada adresei de reședință, original și copie
-declarația găzduitorului
Dacă solicitantul nu este proprietarul imobilului, este necesară declarația scrisă a găzduitorului, aceasta se consemnează pe cererea pentru eliberarea actului de identitate, în prezența lucrătorului de evidență a persoanelor.

În situația în care găzduitorul nu se poate prezenta, la serviciul de evidență a persoanelor, declarația poate fi dată la notarul public, la misiunea diplomatică sau oficiul consular al României din străinătate ori în prezența polițistului de la postul de poliție, pentru mediu rural.
[ link extern ] /
doar unul.
Mulțumesc, din ce am văzut pe internet acum, dacă e locuință de familie ar trebui sa vina amândoi, greșesc?
Dupa divort, nu mai poate fi vb de locuinta familiei.
Am inteles, multumesc pentru raspunsuri.