Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna ziua , pot trimite factura/ proforma pe whatsapp ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna ziua , pot trimite factura/ proforma pe whatsapp la client ...

Buna ziua , pot trimite factura/ proforma pe whatapp la client ? Sau trebuie trimisa pe mail sa fie mai ok ?
Chiar am nevoie de un răspuns , clientul a spus sa i-o trimis pe whatapp ca este ok și așa .
aveți un contract? ce scrie acolo referitor la comunicări? există precedent de comunicare pe whatsapp cu acel client? sunt comunicări electronice și legea nu distinge între whatsapp și email sau alte tipuri de mesagerie. dacă aveți acordul expres al partenerului, puteți transmite așa. solicitați expres o confirmare a primirii și acceptării facturii.
Nu avem contract.Am purtat o discutie telefonica cu el si a zis ca este de-acord sa plateasca si sa ii las pe whatapp factura proforma .Discutia nu a fost inregistrata.