avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 998 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua. As vrea sa stiu unde in decizia de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua. As vrea sa stiu unde in decizia de pensionare este ...

Buna ziua. As vrea sa stiu unde in decizia de pensionare este luat în calcul sporul de noapte ,am tot studiat această decizie de pensionare si nu găsească capitol,mentionez ca am depus la dosar si adeverințe cu sporul de noapte.va multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:12, 17 Noiembrie 2020
Legea 263/2010
Art.165
(3) Sporul de vechime care se utilizează la stabilirea punctajelor lunare este următorul:
a) perioada 1 martie 1970-1 septembrie 1983:
– 3% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 5-10 ani;
– 5% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 10-15 ani;
– 7% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 15-20 ani;
– 10% pentru o vechime în muncă totală de peste 20 de ani;
b) perioada 1 septembrie 1983-1 aprilie 1992:
– 3% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 3-5 ani;
– 6% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 5-10 ani;
– 9% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 10-15 ani;
– 12% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 15-20 ani;
– 15% pentru o vechime în muncă totală de peste 20 de ani.
(4) Pentru perioadele de după 1 aprilie 1992, sporul de vechime utilizat la stabilirea punctajelor lunare este cel înscris în carnetul de muncă sau în alte acte doveditoare.

Solicitati buletinul de calcul.
Descrcati cererea de aici:

[ link extern ]
Nu regăsesc sporul de noapte la care am atasat adeverințe ca am lucrat noaptea si am avut spor .sporul de noapte nu îl regăsesc în decizie.
Repet:
Solicitati buletinul de calcul.
Descrcati cererea de aici:


[ link extern ]
Ultima modificare: Luni, 16 Noiembrie 2020
Carp Mircea, utilizator
Domnule Carp Mircea eu am acel buletin cum sa calculat pensia l-am primit odată cu decizia de pensionare si aici am tot cautat sporul de noapte daca sa luat în calcul și nu îl regăsesc în nici un aliniat.Mentionez ca in dosar pentru pensie am notificat si am depus adeverințe ca am lucrat la 3 schimburi din 1982 ,am si copii după ele.va multumesc anticipat
Eu in data de 12/11/2020 am primit de la casa locala un buletin de calcul(nu este al meu) in care la rubrica 5, spune:
-"Procent vechime"
Aici, se regaseste sporul respectiv.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Spor de vechime neluat in calculul pensiei ionitaaneta ionitaaneta Buna ziua, In ,,DATE PRIVITOARE LA ACTIVITATEA IN MUNCA\'\' care stau la baza de calcul a pensiei incepind cu 1.04.1992 sporul de vechime ... (vezi toată discuția)
Spor vechime salti salti Buna ziua, Sunt angajata din anul 1982 si intentionez sa ma pensionez. In adeverinta de la angajator cu sporurile permanente (1992_2001) este specificat ca in ... (vezi toată discuția)
Spor de vechime jenicaprod jenicaprod Buna ziua. Odata cu intocmirea dosarului de pensionare, am constatat ca in perioadele: 01.04.1992 - 01.01.1999 si 01.04.2001- 30.12.2010 nu am inscris in ... (vezi toată discuția)