avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1971 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... bună ziua. As dori să aflu dacă normele de muncă ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

bună ziua. As dori să aflu dacă normele de muncă de la C.A.P.(1976-1989) ...

bună ziua. As dori să aflu dacănormele de muncă de la C.A.P.(1976-1989) conform adeverinței eliberate din arhiva CAP uluise adaugă la vechimea în muncă de la stat ca inginer.
Dacă nu, care este legea care reglementează această situație?
Cel mai recent răspuns: drmon , utilizator 10:07, 25 Noiembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Perioada lucrata la CAP in calitate de membru cooperator constituie timp util la pensie . Orice persoană care a lucrat în agricultură, în cadrul fostelor cooperative agricole de producție (CAP-uri), beneficiază de o pensie calculată pe baza timpului util.
În perioada respectiva am activat ca inginer agronom în cadrul direcției agricole, iar normele mi s au retribuit ca șef ferma în cadrul CAP ului. Acum casa de pensii a considerat ca exista o suprapunere între activitatea la stat și normele de la CAP. Este normal?

Cornel Vasile a scris:

Perioada lucrata la CAP in calitate de membru cooperator constituie timp util la pensie . Orice persoană care a lucrat în agricultură, în cadrul fostelor cooperative agricole de producție (CAP-uri), beneficiază de o pensie calculată pe baza timpului util.

Cele doua situatii se suprapun?
da se suprapun.
In acest caz, se ia numai o singura perioada in calcul .

Alte discuții în legătură

Pensie revizuita URIAS URIAS Buna ziua, Am lucrat ca inginer agricol si sef ferma în perioada 1963-1990. În acelasi timp am lucrat si norma la CAP. În acest an am primit o adresa de la ... (vezi toată discuția)
Fostele norme ale cap-urilor gbaii gbaii Bună ziua. Vă rog să-mi spuneți care este actul normativ prin care vechile CAP-uri atribuiau inginerului si contabilului șef norme convențiale până la ... (vezi toată discuția)
Dovada,reala. irinu irinu Care lucru poate fi luat mai mult in considerare, faptul ca pe o, Sentnta civila paratul recunoaste ca este membru cooperator si ca are lot ajutator , faptul ... (vezi toată discuția)