Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Buna seara. Am 2 intrebari: 1 Angajatul este obligat ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Buna seara. Am 2 intrebari: 1 Angajatul este obligat sa anunte ...

Buna seara. Am 2 intrebari:
1 Angajatul este obligat sa anunte angajatorul ca a facut un test covid inainte de a primi rezultatul?
2 Dupa cele 14 zile de izolare, angajatul trebuie sa prezinte angajatorului un test pcr negativ?
Va multumesc.
1. Nu neaparat, dar pozitivitatea testului da. Asta pentru ancheta epidemiologica.
2. Nu mai e obligatoriu, dupa ultimul protocol al Ministerului Sanatatii.
"Acești pacienți asimptomatici/simptomatici cu forme ușoare ce au încheiat perioada de izolare de 14 zile de la data primului test pozitiv, declarați vindecați fără al doilea test de control, își pot relua activitățile curente și profesionale cu păstrarea distanțării și purtarea măștii acasă și la locul de muncă pentru încă 10 zile, cu respectarea prevederilor legale în vigoare."
[ link extern ]