Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... În legătură cu publicitatea ședinței de judecată ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

În legătură cu publicitatea ședinței de judecată și relația ...

În legătură cu publicitatea ședinței de judecată și relația cu mass-media. Am o curiozitate. Din ce raționamente, în România, nu este permisă transmiterea în direct a şedinţelor de judecată? Știu că nu ne comparăm cu Statele Unite, dar am văzut că acolo transmit tot felul de procese care acaparează și publicul. Pentru mine ar fi fost interesant să văd procese și din România.
Nimic nu impiedica o televiziune sa rejoace procese reale, dar cu actori, nu filmate direct.
tgeorgescu, utilizator

tgeorgescu a scris:

Nimic nu impiedica o televiziune sa rejoace procese reale, dar cu actori, nu filmate direct.

Erica Stefanko on Trial for Murder of Army Vet - Day 3 - Minor Daughter 'GC' Testifies-transmis de
Law & Crime Network o infatiseaza pe inculpata, avocati sau alti martori, fara actori. Asta fiind doar una dintre zile. La ceva de genul ma refeream. :) . Puteti introduce titlul pe youtube sa vedeti despre ce este vorba.