Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara. Părinții mei dețin un apartament pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara. Părinții mei dețin un apartament pe care la înțelegere ...

Bună seara. Părinții mei dețin un apartament pe care la înțelegere cu fratele meu îl voi moșteniri eu. Acum copilul meu trebuie sa rezolve o disputa legala cu tatăl sau și eu as vrea sa l ajut. Pt ca tatăl lui care s a recăsătorit în urma cu un an vrea sa l dea afara din casa sau sa i dea 40mii euro și ii lasă casa care este proprietatea exclusiv a lui. Cum as putea sa închei niște acte în asa fel încât doar copilul meu și viitorii lui copii sa aibă dreptul la casa pe care va plății banii tatălui lui eu și familia meu ajutându-l cu casa cae poate fii vândută sau ipotecat la banca pt suma ce urmează sa o plătească tatălui. Îmi cer scuze poate n am fost clara dar sunt într o situație nu tocmai bună. Mulțumesc.
nu se înțelege.. cine sa mai aibă dreptul?
Adică doresc ca vânzarea casei tatălui sa se facă în asa fel încât în viitor aceasta sa fie doar a copilului meu și a copiilor lui nu și a soției lui.
Fostul dvs sot are un apartament doar al lui.
A convenit cu fiul dvs, ca acesta să îi achite 40.000 euro, iar tatăl să îi lase apartamentul său.
Fiul dvs nu are acești bani și îi va împrumuta de la o bancă, iar dvs îl veți ajuta in sensul de a garanta imprumutul cu apartamentul pe care îl veți mosteni de la părinții dvs, care încă sunt in viata.
Iar dvs întrebați ce acte să se încheie, ca actuala sotie a fostului dvs sot să nu aibă dreptul la nimic?
Am inteles bine?
Fiul e casatorit?
Puteti sa ii donati banii cu care cumpara casa si astfel va fi bun propriu.
Daca nu e casatorit, casa va fi bun propriu.
In cazul unui divort, nevasta nu are vreun drept.
In schimb, in caz ca fiul dvs decedeaza inaintea sotiei, aceasta mosteneste si ea o cota.
Puteti sa ii donati banii si sa stipulati ca in caz ca fiul decedeaza inaintea dvs, dinatia sa se intoarca la dvs.

Deocamdata parintii dvs sunt proprietari, nu se pune problema unei mosteniri. Si se pare ca nu dvs aveti bani de dat.
Poate faceti un imprumutpt care isi vor ipoteca părinții casa.
gi-jane2, moderator
Da aceasta este întrebarea.