Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua.In data de 5 august am produs un accident ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua.In data de 5 august am produs un accident rutier în ...

Buna ziua.In data de 5 august am produs un accident rutier în urma neacordarii de prioritate într-o intersecție.Accidentul s-a soldat doar cu avarierea autovehiculelor,fără victime.M-i s-a eliberat prima dovadă pe termen de 15 zile după care nu am mai prelungit dovada.In data de 21 noiembrie s-au împlinit 3 luni de la ultima dovada,dar dosarul meu inca nu a ajuns de la poliție la judecatorie cu recomandarea de neurmarire penală. Neavând hotărâre judecătorească nu pot sa imi recuperez carnetul de conducere.Intrebarea mea este daca pot sa imi iau de la judecatorie dovada ptr a conduce fara să mai stau din nou 90 de zile după primirea hotărârii judecătorești.Multumesc ptr ajutor!
De ce aveti dosar de urmarire penala, daca nu au fost victime ?
Este dosar de neurmarire penală.
Politia stabileste vinovatia in aceste cazuri si eventual va sanctioneaza contraventional. Daca v-a retinut permisul este pentru faptul ca v-a sanctionat contraventional (printr-un proces verbal) , nu pentru ca aveti vreun dosar. Cind expira suspendarea, va luati permisul.
latka, utilizator