Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara. Am si eu o nelamurire cu privire la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara. Am si eu o nelamurire cu privire la Ordonanta de ...

Buna seara.
Am si eu o nelamurire cu privire la Ordonanta de urgenta 147 din 27 august 2020. Eu lucrez in spital si comform ordonantei nu beneficiez de zile libere pentru supraveghere copil in perioada cat scolile sunt inchise. Sotia lucreaza in alt domeniu si teoretic ar putea sa beneficieze de zilele libere, dar fiind singurul contabil al firmei nu poate sa-si ia zile libere.
Am depus la spital documentele necesare pentru a beneficia de plata comform ordonantei, dar am primit raspuns ca, comform articolului 4, aliniatul 1 nu ma incadrez, desi in anul scolar trecut am beneficiat de aceasta plata.
Va rog sa-mi spuneti daca raspunsul dat de spital este corect.
Multumesc.
Motivul ca " fiind singurul contabil al firmei nu poate sa-si ia zile libere".... nu prea este plauzibil .

Legea mentioneaza situatiile in care nu se acorda aceste zile .