Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua . Exista posibilitatea unei imputerciri, pt ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua . Exista posibilitatea unei imputerciri, pt acces la ...

Buna ziua . Exista posibilitatea unei imputerciri, pt acces la datele personale a unei persoane( mama, tata, copil, sot?, internată în spital, ? în caz de deces sa poti solicita legal informatii despre tratamentul persoanei, de exemplu?
Multumesc
Nu, pentru ca orice procura inceteaza la decesul persoanei.
Daca sunteti ruda cu persoana, puteti obtine informatii dupa deces in baza unui certificat de calitate de mostenitor
Da. Există.
Căutați Legea drepturilor pacientului nr. 46/2003
[ link extern ]

romascanu, moderator
Imi e neclar daca pacientul este de acord ca dv. sa aveti acces la aceste date. daca pacientul e de acord, puteti sa le cereti. Altfel, nu.