avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua . Exista posibilitatea unei imputerciri, pt ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua . Exista posibilitatea unei imputerciri, pt acces la ...

Buna ziua . Exista posibilitatea unei imputerciri, pt acces la datele personale a unei persoane( mama, tata, copil, sot?, internată în spital, ? în caz de deces sa poti solicita legal informatii despre tratamentul persoanei, de exemplu?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 11:55, 26 Noiembrie 2020
Nu, pentru ca orice procura inceteaza la decesul persoanei.
Daca sunteti ruda cu persoana, puteti obtine informatii dupa deces in baza unui certificat de calitate de mostenitor
Da. Există.
Căutați Legea drepturilor pacientului nr. 46/2003
[ link extern ]



Ultima modificare: Miercuri, 25 Noiembrie 2020
romascanu, moderator
Imi e neclar daca pacientul este de acord ca dv. sa aveti acces la aceste date. daca pacientul e de acord, puteti sa le cereti. Altfel, nu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Confidentialitate anonim_71 anonim_71 Are dreptul seful unui salariat dintr-o firma de a dezvalui rezultatul analizelor medicale ale acelui salariat-subordonat catre alte persoane din firma? (vezi toată discuția)
Decadere drept martor leonardy44 leonardy44 Buna ziua! poate fi decazut din proba cu martor,un martor care are internare la sectia psihiatrie-diagnostic depresia? (vezi toată discuția)
Certificat constatare deces isty isty buna am o mare problema tatal meu a murit cand eram mic(de 2 luni) mama sa recasatorit ideea este ca nu pot afla de ce a murit tatal meu natural cum sa ... (vezi toată discuția)