Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua! Am și eu o problemă. Bunicul meu nu a ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua! Am și eu o problemă. Bunicul meu nu a primit pensia ...

Bună ziua! Am și eu o problemă. Bunicul meu nu a primit pensia de handicap pe luna noiembrie(1.100 lei), deoarece nu s-a putut prezenta la Comisia pentru persoanele cu handicap din motive obiective( a fost internat la spital in acea perioadă, el suferind de schizofrenie). Cum poate să procedeze bunica mea (pentru că bunicul meu e bolnav psihic și nu poate personal) pentru a recupera pensia pe luna noiembrie? Trebuie să depună contestație? Dacă da, unde trebuie depusă?Are câștig de cauză? Este nevoie de un avocat pentru așa ceva? Vă mulțumesc anticipat.
Dacă nu s-a prezentat la comisia de expertiză pentru reevaluare, decizia medicală de pensionare a expirat, și în acest moment este ieșit din drepturi.

O precizare foarte importanță, este că NU există pensie de handicap. Poate e pensionat pe caz de boala, iar această pensie oficial se numește pensie de invaliditate, nu de handicap.

Pentru HANDICAP există următoarele INDEMNIZAȚII în funcție de grad:
- gradul GRAV = 500 lei;
- gradul ACCENTUAT = 375 lei;
- gradul MEDIU = 60 lei;